Εύκολο πέρασμα από το "Δ. Βικέλας"

Μία αγωνιστική πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του γυναικείου πρωταθλήματος χάντμπολ, ο Π.Α.Ο.Κ. κέρδισε στο ΔΑΚ Βικέλας τον Φίλιππο, με 18-27. Έτσι βρίσκεται μια ανάσα πριν τον τελικό με αντίπαλο την ομάδα της Νέας Ιωνίας..

Με ένα εξαιρετικό πρώτο δεκαπεντάλεπτο ο Π.Α.Ο.Κ. ουσιαστικά κλείδωσε νωρίς τη νίκη στον σημερινό αγώνα. Μάλιστα στο 14ο λεπτό έφτασε να προηγείται με 2-10, κλείνοντας το ημίχρονο με τελικό σκορ 6-15..

Έτσι μια αγωνιστική πριν το τέλος σχεδόν κατοχύρωσε τη συμμετοχή του στην τελική φάση του πρωταθλήματος της Α1 Handball Γυναικών Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει την ομάδα της Νέας Ιωνίας. Στην τελευταία αγωνιστική υποδέχεται την 3η Αναγέννηση Άρτας και μόνο με ήττα μεγαλύτερη των 5 τερμάτων κινδυνεύει να βρεθεί εκτός τελικής φάσης..

Στο δεύτερο ημίχρονο η απόδοση των αθλητριών του Π.Α.Ο.Κ. δεν κυμάνθηκε στο ίδιο επίπεδο και ειδικά μετά το 40' όπου υπήρξε εμφανής χαλάρωση αλλά και πολλές βεβιασμένες επιλογές. Επίσης οι λίγες αλλαγές δεν έδωσαν τις απαραίτητες ανάσες στις παίκτριες του Π.Α.Ο.Κ. ενώ η επιλογή του προπονητή του Φιλίππου, Γεώργιου Τσικίνα, να παίξει με... man to man την Μούρνου απεδωσε καρπούς, δυσκολεύοντας την επιθετική λειτουργία της ομάδας μας.

Τέλος, η κατακόρυφη άνοδος στην απόδοση της τερματοφύλακα του Φιλίππου (Θεοδοσοπούλου) στο 2ο ημίχρονο, κράτησε τον Π.Α.Ο.Κ. μακριά από τις...συνήθεις επιθετικές του επιδόσεις με τον αγώνα εν τέλει να λήγει με 18-27.

Σίγουρα η ομάδα του Π.Α.Ο.Κ. θα πρέπει να ανεβάσει στροφές και να παρουσιαστεί αρκετά πιο σταθερή στους δύσκολους αγώνες με τη Νέα Ιωνία που θα κρίνουν και τον τίτλο του πρωταθλητή για την Α1 γυναικών.

Για την ομάδα του Δικεφάλου ξεχώρισε η πίβοτ της ομάδας, Μαστακα Ελισάβετ που πέτυχε 5 γκολ, αρκετά με δύσκολες προσπάθειες. Επίσης η Μούρνου προσπάθησε αρκετά αλλά κυρίως στο 2ο ημίχρονο ήταν καλά κλεισμένη και δεν μπόρεσε να πάρει πολλές προσπάθειες. 5 τέρματα επίσης πέτυχε η Kolodziejska που είχε μια καλή γενικά εμφάνιση, παρ' όλη την ίωση που την ταλαιπώρησε τις προηγούμενες ημέρες..

Από πλευράς Φιλίππου ξεχώρισε η Νούσια Φωτεινή, επίσης με 5 τέρματα.

Σημαντική επίσης ήταν η επανεμφάνιση της Προκοπίδου, μιας εκ των καλύτερων αριστερών εξτρέμ του Ελληνικού πρωταθλήματος που έδειξε να ξεπερνάει το πρόβλημα στο δεξί της χέρι. Σημαντική επιστροφή εν όψει της δύσκολης συνέχειας..

Τέλος να σημειώσουμε μια ευχάριστη στιγμή που έλαβε μέρος στην ανάπαυλα με μια νεαρή κοπέλα με κινητικές δυσκολίες να... δίνει το κύπελλο της 3ης θέσης που κατέκτησε η ομάδα Νεανίδων του Φιλίππου στο πρόσφατο Πανελλήνιο πρωτάθλημα. Μια νεαρή που ακολουθεί την ομάδα της Βέροιας σε όλους τους αγώνες της και που δέχτηκε τα συγχαρητήρια και των αθλητριών του Π.Α.Ο.Κ.!

Τα 5λέπτα του αγώνα: 1-3,1-6,3-10,5-11,6-13,6-15(ημιχ.),9-18.12-20.15-22.16-23.17-26.18-27

Φίλιππος Βέροιας (Τσικίνας Γεώργιος): Κερλίδη 2, Naco, Εμμανουηλίδου, Ντόβα, Γεωργιάδου Α., Παπαδοπούλου 3, Γεωργιάδου Κ., Καραχαρίση 3, Θεοδοσοπούλου Β., Καλμουκίδου 2, Ζουμπουλίδου, Θεοδοσοπούλου Σ., Νούσια 5, Ματαρώνα, Στεφανίδου 3, Ζαγκλιβέρη.

Π.Α.Ο.Κ. (Γκόλια Γρηγορία): Τσαουσίδου 1, Νούλα 3, Μεντεσίδου 1, Djeric, Μπατσαρακούδη 1, Μούρνου 5, Ρατσικα, Μαστακα 5, Βαφειάδου 5, Προκοπίδου 1, Kolodziejska 5, Σελεμίδου, Μπαδη, Κυρικλίδου, Κουρκουλάκη, Ζερβου.

Διαιτητές: Μπουγιάκας – Καζανζίδης

Πέναλτι: 3/2 – 3/1, Δίλεπτες: 3-3