Άνετη επικράτηση..

Στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της Handball Premier, o Δικέφαλος υποδέχτηκε στη Μίκρα την ΑΕΣΧ Πυλαίας ανεβάζοντας ρυθμό μετά το πρώτο εικοσάλεπτο και επικρατώντας τελικά με 33-23...

Με κεκτημένη ταχύτητα από την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδος ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε 33-23 της ΑΕΣΧ Πυλαίας στο «Σπίτι του Χάντμπολ» για την 20η αγωνιστική της Handball Premier.

O «δικέφαλος» εκμεταλλευόμενος την ισοπαλία στο ματς του Διομήδη με τον Φίλιππο, ανέβηκε στην 3η θέση στην ισοβαθμία με τους «Λύκους», καθώς έχει καλύτερα αποτελέσματα στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Από την άλλη πλευρά η ομάδα της Πυλαίας με την ήττα αυτή υποβιβάστηκε και μαθηματικά στην Α2 ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα του αγώνα Αερωπός- Φοίβος, αφού υστερεί και με τους δύο σε οποιαδήποτε ισοβαθμία.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-4, 7-6, 9-8, 11-8, 16-12 (ημχ.), 18-13, 21-13, 25-16, 29-18, 32-20, 33-23

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής 5, Παλάσκας 6, Τσίλης 2, Τσεσμετζίδης, Νικολαΐδης 2, Κοκώνης 3, Μπαντής 1, Πετρίδης 4, Σανίκης 3, Οικονόμου, Γρηγοριάδης, Λοΐζος, Μαστορογιάννης, Κυπραίος 5, Βεσελίνοβιτς 2.

ΠΥΛΑΙΑ (Πάνος Γούσιος): Ζαφείρης 5, Καφαντάρης 3, Κουκμίσης, Σουλτάρης, Αντωνιάδης 2, Μπάτζιος, Καλόμοιρος 3, Πετρίδης 2, Παπαγεωργίου 2, Αλατσατιάνος, Χατζηγιαννίδης, Κουρουμλίδης, Τορνικίδης 2, Παπαδόπουλος Χρ. 2, Ανθομελίδης 2, Βραχιολίδης.

εξαιρετική ασιστ του Μπαντή, Παλάσκας με φαλτσαριστό σουτ απο τη γωνία, 32-19

7 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, με παίχτη λιγότερο ο ΠΑΟΚ για τα επόμενα 2 λεπτά

25-16 στην αντεπίθεση μειώνει η Πυλαία

Σανίκης εκελεί απο μακριά, 25-15, άνοιξε το ματς στο 2ο ημίχρονο..

Ζαφείρης 24-15

Βεσελίνοβιτς ξανά, 24-14

Καλομοιρος μειώνει, 23-14

Κυπραίος άλλη μια ωραία πασα, Αραμπατζής το 23-13, ξεφεύγει το σκορ..

ομορφο γκολ απο τον Πετρίδη, 22-13

Κυπραίος ένα ακόμα γκολ, 21-13

Βεσελινοβιτς ίπταται και 20-13

Κυπραίος κατεβάζει τη μπαλα, κάνει την ασίστ ανάμεσα σε 4 αντιπάλους, Αραμπατζής το 19-13

Συνεχόμενα δοκάρια απο Βεσελίνοβιτς και Πετρίδη.. εκατέρωθεν χαμένες επιθέσεις..

Παλάσκας, 18-13 και δίλπετη στην Πυλαία

17-13

Αραμπατζής, 17-12 στην αντεπίθεση

ωραία πάσα Κοκώνη, Αραμπατζής το 16-12

Πρώτη επίθεση ο ΠΑΟΚ

Αρχίζει το 2ο ημίχρονο

ΗΜΙΧΡΟΝΟ, 15-12 το σκόρ με τον ΠΑΟΚ να είναι νωχελικός στην άμυνα αλλά και με βεβιασμένα λάθη στην επίθεση

Γκολ ο Σανίκης, 15-12

Καφαντάρης ωραία ασιστ στον Ζαφείρη, 14-12

45'' πριν το τέλος του ημιχρόνου, Πυλαία την κατοχή της μπάλας

Νικολαίδης μετα απο ασιστ Πετρίδη, 14-11

Καφαντάρη πάλι 13-11

Μπαντής πρώτο του γκολ στον αγώνα, 13-10, δυο λεπτα πριν το τέλος

Πετρίδης με σου απο χαμηλά μειώνει για την Πυλαία, 12-10

Δοκάρι ο Σανίκης

Καφαντάρης με δυνατό σουτ μειώνει, 12-9

εξαιρετική ασίστ απο τον Σανίκη, σκοράρει ο Βεσελίνοβιτς, 12-8, 4 λεπτά πριν το τέλος

ένα ακόμα σερί λαθών και απο τις δυο ομάδες...

4-0 σερί για τον Δικέφαλο

άλλη μια αντεπίθεση με τελικό παραλήπτη τον Κυπραίο, 11-8

9 λεπτά πριν το τέλος

Τσίλης το 9-8, κλέβει στην εξέλιξη ο Οικονόμου, 10-8

γκολ ο Κυπραίος, 8-8

εκατέρωθεν χαμένες επιθέσεις απο τις δυο ομάδες

ενα απο τα...περίεργα, ο Μαστορογιάννης αγωνίζεται με το νο3, φανέλα του Πατραμάνη

ταϊμ αουτ ζητάει ο ΠΑΟΚ

λάθος ο Παλάσκας, κόντρα για την Πυλαία, 7-8

ισόπαλο το ματς, 7-7, Ζαφείρης ο σκόρερ

Διλεπτη ο Αραμπατζής, πέναλτι για την Πυλαία, εκτελεί ο Παπαδόπουλος αλλά το χάνει

3-1 με δυνατό σουτ, μειώνει η Πυλαία

Δίλεπτη για την Πυλαία, με παίχτη παραπάνω ο ΠΑΟΚ και 3-0 ο Παλάσκας με σουτ απο τα 9 μέτρα

ωραία πασα απο τον Κυπραίο και γκολ ο Πετρίδης 2-0

Αντεπίθεση και γκολ με τον Αραμπατζή, 1-0