Έκανε το πρώτο βήμα ο Δικέφαλος!

Μετά από έναν συγκλονιστικό ημιτελικό στο 15ο Final Four του Κυπέλλου Ανδρών και μπροστά σε 1.500 φιλάθλους στο κλειστό Λευκόβρυσης Κοζάνης, ο ΠΑΟΚ νίκησε στην παράταση 26-25 τον Φίλιππο Βέροιας με

πέναλτι του Σλόμπονταν Βεσελίνοβιτς σε... νεκρό χρόνο.

Ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε για 4η φορά στην ιστορία του σε τελικό μετά το 2012 (Πάτρα), το 2013 (Κέρκυρα) και το 2015 (Θεσσαλονίκη), ενώ θα διεκδικήσει το 3ο του τρόπαιο μετά τις κατακτήσεις το 2012 και το 2015 κόντρα στην ΑΕΚ.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό με τον Φίλιππο να ελέγχει το παιχνίδι έως το 47' όταν και προηγήθηκε με πέντε γκολ διαφορά (18-13), έχοντας σε μεγάλη ημέρα τους Μπάμπη Δομπρή (8 γκολ) και Πέτρο Μπουκοβίνα κάτω από τα δοκάρια.

Η είσοδος του Μαστορογιάννη άλλαξε την εικόνα για τον ΠΑΟΚ που έπαιξε με περισσότερο πάθος. Ο έμπειρος πλέι μέικερ με ατομικές ενέργειες και εξαιρετικά γκολ βοήθησε όλη την ομάδα και έτσι ο «Δικέφαλος» του Βορρά ισοφάρισε 18-18 στο 55' με σερί 5-0.

Ο Δομπρής έγραψε στο 59:33 το 21-20, αλλά ο Μαστορογιάννης ισοφάρισε στο 59:52 και έτσι όλα κρίθηκαν στην παράταση. Εκεί ο ΠΑΟΚ με ανεβασμένη ψυχολογία έκανε την ανατροπή και πέρασε μπροστά 23-21 με τα σημαντικά γκολ του Κυπραίου και για πρώτη φορά μετά το 6-7 στο 19'!

Ο Φίλιππος επέστρεψε στο ματς, ισοφαρίζοντας με τον Δημοσθένους σε 24-24 στο 68:23 και ο ΠΑΟΚ είχε την τελευταία επίθεση του αγώνα. Ο Πετρίδης κέρδισε πέναλτι σε άμυνα μέσα από τα 6 μέτρα και ο Σλόμπονταν Βεσελίνοβιτς σκόραρε, στέλνοντας παράλληλα τον ΠΑΟΚ στον τελικό.

Τα πεντάλεπτα: 1-0, 3-2, 4-5, 6-7, 8-7, 10-9 (ημχ.), 12-11, 14-11, 16-13, 18-14, 18-18, 21-21 (κ.α.), 24-25, 25-26

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αποστολίδης 1, Ζλατάνος, Μιχαηλίδης 3, Δομπρής 8, Δημοσθένους 3, Ψωμιάδης, Χαραλαμπίδης, Τριανταφυλλίδης Αν. 2, Μπουκοβίνας, Κωστακίδης 1, Βραζάλιτσα 2, Μπαλτατζής, Τριανταφυλλίδης Δημ., Παπαδόπουλος, Ζούλφιτς 4, Κόντης 2.

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής 3, Παλάσκας 5, Τσίλης 1, Νικολαΐδης, Κοκώνης 2, Μπαντής, Ορφανουδάκης, Πετρίδης 1, Σανίκης 1, Οικονόμου, Γρηγοριάδης, Λοΐζος, Μαστορογιάννης 4, Κυπραίος 3, Βεσελίνοβιτς 6

Διαιτητές: Τσάκωνας- Χασκής, Παρατηρητές: Μεϊμαρίδης- Χατζηγεωργίου

Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 1/3-7/8.

-------------------------------------------------------------------------------------

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα...

ΤΕΛΟΣ!!! 25-26 σε μια ΜΑΤΣΑΡΑ!!!!!!!!!!!

Εκτελεί ο Βεσελίνοβιτς και ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ 25-26!!!

Πέναλτι, 3'' πριν το τελος

25-25 ξανά ο Φίλιππος 30'' πριν το τέλος!

Παλάσκας πανω απο το μπλοκ, 24-25

Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ, στην αντεπίθεση το 24-24 για τον Φίλιππο

Μαστορογιάννης κερδίζει έξυπνα το επιθετικό, μπάλα ο ΠΑΟΚ, 2,30'' πριν το τέλος

Γλυστράει ο Σανίκης, χρεώνονται βήματα, δίλεπτη στον Κοκώνη για διααρτυρία, με παίχτη λιγότερο ο ΠΑΟΚ

Δομπρής μειώνει άμεσα, 23-24

Εξαιρετική ασίστ από Μαστορογιάννη, λόμπα ο Κοκώνης, 22-24

Πρώτη επίθεση για τον ΠΑΟΚ

Ξεκινάει το 2ο ημίχρονο της παράτασης

Λήξη 1ου ημιχρόνου παράτασης. 22-23

Καλή προσπάθεια του Βραζάλιτσα, 22-23

Επιθετικό χρεώνεται στον Πετρίδη, επιστρέφει όμως ο Γρηγοριάδης, ξανά με 7 παίχτες ο ΠΑΟΚ.

Χαμένη επίθεση για τον Φίλιππο!

Πέναλτι ο Βεσελίνοβιτς, 21-23!!!

Χαμένη επίθεση ο Φίλιππος αλλά δίλεπτη στον Γρηγοριάδη για άμυνα με τεντωμένα χέρια ενώ ο παίχτης του Φιλίππου ήταν στον αέρα

Χαμένο σουτ από τον Νικολαϊδη, στον αέρα το ριμπάνουτ και σουτ ο Κυπραίος 21-22

Πρώτη επίθεση για τον Φίλιππο

Ξεκινάει η παράταση.

Η παράταση είναι δύο πεντάλεπτα και μετά αν ακόμα είναι ισόπαλες οι ομάδες πάμε σε πέναλτι. Θυμίζουμε ότι ο ΠΑΟΚ έχει το καλύτερο ποσοστό σε επιτυχημένα πέναλτι στο πρωτάθλημα ενώ ο Φίλιππος ένα από τα χειρότερα.

ΠΑΡΑΤΑΣΗ. ΜΑΤΣΑΡΑ!!!!! Καμία ομάδα δεν τα παρατάει και παλεύει για τη πρόκριση!

Μαστορογιάννης το 21-21!!!!!!!!!!!!!! Γύρισε το μάτς μόνος του!!!

Ταιμ αουτ ο Φίλιππος

Όμορφη λόμπα απο τον Κυπραίο και το ματς ξανά ισόπαλο!!!

Δίλεπτη στο Γρηγοριάδη με παίχτη λιγότερο ο ΠΑΟΚ, χαμένη επίθεση για τον Φίλιππο, 6 λεπτά πριν το τέλος!

Μαστορογιάννης πάλι με τσαμπουκά! 18-17

Διπλό δοκάρι για τον Φίλιππο!

Εξαιρετική ασίστ του Σανίκη, Κυπραίος το 18-16!!! ΠΑΜΕ ΠΑΟΚΑΡΑ!

Μαστορογιάννης με το κακό του χέρι τσαμπουκαλεμένο γκολ, 18-15 ξανά στο ματς ο ΠΑΟΚ

Λάθος πέναλτι υπέρ του Φιλίππου, το χάνει όμως ο Ζούλιφιτς, 10 λεπτά πριν το τέλος

Επιθετικό, μπάλα για τον ΠΑΟΚ, 11 λεπτά πριν το τέλος

Βεσελίνοβιτς με πέναλτι κάνει το 18-14

Ανάποδη απόφαση απο τον διαιτητή, αντεπίθεση και 18-13 για τον Φίλιππο, 13 λεπτά πριν τη λήξη

17-13 Μιχαηλίδης

Δίλεπτη στο Σανίκη με παίχτη παραπάνω ο Φίλιππος, Δομπρής ξανά, 16-13

Παίρνει μπρος ξανά η κερκίδα του ΠΑΟΚ!!!

Πέναλτι, άμυνα μέσα από τα 6 μέτρα, Βεσελίνοβτις εκτελεί 15-13

ΓΚΟΛΛΛΛ με τον Παλάσκα 15-12, επιθετικό οι παίχτες του Φιλίππου πάλι ο ΠΑΟΚ την επίθεση

Αντεπίθεση για τον Φίλιππο, 15-11 με τον Βραζάλιτσα

Διαδοχικά φάουλ από τους παίκτες του Φιλίππου, με 7 παίχτες ξανά ο ΠΑΟΚ αλλά οι διαιτητές σφυρίζουν παθητικό

Ταιμ αουτ ζητάει ο ΠΑΟΚ που ΠΡΕΠΕΙ να αντιδράσει

14-11 με γρήγορη επίθεση του Φιλίππου

Ωραία πάσα απο τον Πετρίδη, σουτ του Κοκώνη αλλά αποκρούει ο Μπουκοβίνας

13-11 ο Δομπρής και δίλεπτο στον Παλάσκα, με παίχτη παραπάνω ο Φίλιππος, στο 6ο λεπτό του 2ου ημιχρόνου

Χαμένο σουτ από τον Κυπραίο, επίθεση ο Φίλιππος

Τραβηγμένο πέναλτι για το Φίλιππο, εκτελεί ο Ζούλιφιτς κάνει το 12-11

Νεα δίλεπτη στον Φίλιππο, ταιμ αουτ ζητάει ο Φίλιππος

Παλάσκας χάνει το σουτ αλλά ο Κοκώνης παίρνει το ριμπάουντ και ισοφαρίζει 11-11

Αντεπίθεση, ωραία πάσα του Σανίκη και Αραμπατζής το 11-10

Χαμένη επίθεση για τον ΠΑΟΚ αλλά και δίλεπτη στον Δημοσθένους, με παίκτη παραπάνω ο ΠΑΟΚ

Ταιμ αουτ ζητάει ο Προπονητής του ΠΑΟΚ, Ν.Γεωργιάδης

Δίλεπτη στον Βραζάλιτσα, έβαλε το χερι στον λαιμό του Σανικη, με παίκτη παραπάνω ο ΠΑΟΚ για τα επόμενα 2 λεπτά

Ταιμ αουτ ζητάει ο Σεϊρεκιδης, στο 25.44 ο αγώνας

Απόκρουση Λοιζος, coast to coast o Σανίκης και 8-8

Επιθετικο χρεώνεται στον Βραζάλιτσα αλλά ο Σανίκης κάνει μια βιαστική πάσα που κόβεται

4-4 και άμεσα ο Αραμπατζής το 4-5

Παλασκας στην κόντρα κάνει το 3-4, καπάκι μια ακόμα απόκρουση από τον Λοΐζο, επίθεση πάλι ο ΠΑΟΚ

Εξαιρετική απόκρουση του Λοϊζου

1-0 Δομπρής για το Φίλιππο, λάθος απόφαση από τον διαιτητή, επίθεση ξανά ο Φίλιππος

Εκατέρωθεν χαμένες επιθέσεις για τις δυο ομάδες, 0-0 στο 4.40

Αουτ και το πρώτο σουτ για τον Φίλιππο, επίθεση ο ΠΑΟΚ, χαμένη κι αυτή.

Δοκάρι με τον Πετρίδη, επίθεση ο Φίλιππος

Πρώτη επίθεση ο ΠΑΟΚ

Έναρξη αγώνα.

..................................................

Το pregeme της αναμέτρησης

14:00 Ξεκίνησαν την προθέρμανση οι ομάδες, όπως μπορείτε να δείτε στις photos που ακολουθούν...

14:15 Και ο Μπαντής στην αποστολή του ΠΑΟΚ, συμμετέχει κανονικά στο ζέσταμα!