Ισοπαλία με το βλέμμα στο κύπελλο..

Σε ένα ματς με εκρηκτικό φινάλε ο ΠΑΟΚ ήρθε ισόπαλος με το Φίλιππο εκτός έδρας με 22-22..

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο και ισορροπημένο. Το ματς πήγε σε κοντρόλ επιθέσεις έξι εναντίον έξι και το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια. Οι τερματοφύλακες των δυο ομάδων, Μπουκοβίνας και Λοΐζος, ήταν σε μεγάλη ημέρα και το σκορ έμεινε χαμηλά. Καμιά από τις δυο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει με περισσότερα από ένα τέρμα, μέχρι το 28’. Ο ΠΑΟΚ πέρασε με 8-10 και έκλεισε το ημίχρονο με 9-11.

Στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε τα δυο δίλεπτα του Φιλίππου στο 34’ και πέρασε με 10-14 στο 36’. Ο Φίλιππος ανέκαμψε, μείωσε με κλέψιμο και γκολ του Δημοσθένους 13-14 στο 43’ αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε και πέρασε με 13-16 στο 46’. Ο Φίλιππος με καλές άμυνα, πέρασε στην αντεπίθεση και με γκολ του Βεσελίνοβιτς στην κόντρα πέρασε με 17-16 στο 51’. Ο Δομπρής με νέο γκολ έγραψε το 18-16 στο 52’ και το γήπεδο σηκώθηκε στο πόδι. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 18-18 αλλά πάλι ο Βραζάλιτσα έδωσε προβάδισμα στον Φίλιππο και λίγο αργότερα έγινε το 20-18. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και στο 59’ ισοφάρισε σε 21-21. Ο Φίλιππος πήρε και πάλι το προβάδισμα με γκολ του Ζούλφιτς ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι, ο Μπουκοβίνας απόκρουσε το σουτ του Παλάσκα αλλά ο ΠΑΟΚ πήρε ριμπάουντ και με τον Μαστορογιάννη ισοφάρισε. Ο Φίλιππος έκανε μια επίθεση στο τέλος αλλά ο Σανίκης σταμάτησε τον Τριανταφυλλίδη και το σκορ έμεινε στο 22-22.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα μάλιστα, οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ ζήτησαν παθητικό φάουλκαθώς οι παίχτες του Φιλίππου (είχαν μείνει με 4 παίχτες) φανερά προσπαθούσαν απλά να περάσει ο χρόνος, αλλά οι διαιτητές αντ' αυτού τιμώρησαν με κόκκινη κάρτα τον Νίκο Γεωργιάδη, προπονητή του ΠΑΟΚ, με αποτέλεσμα να ανανεωθεί η επίθεση των γηπεδούχων. Εξαιτίας αυτής της κόκκινης μάλιστα ο ΠΑΟΚ είχε και ποινή δίλεπτης αποβολής για παίχτη του με αποτέλεσμα να μείνει και αυτός με 5 παίχτες στο παρκέ.

Τέλος, ο Κυπραίος (καλύτερος παίχτης του ΠΑΟΚ σήμερα) αποχώρησε τραυματίας ένα λεπτό πριν το τέλος και δυστυχώς πιθανόν να μιλάμε για υποτροπή σε παλιό του τραύμα στο χιαστό του αριστερού του γονάτου. Σίγουρα όπως δείχνουν τα πράγματα χάνει το final 4 του κυπέλλου την επόμενη εβδομάδα..

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 5-4, 5-5, 7-6, 7-8, 9-11 (ημχ), 10-13, 12-14, 13-15, 16-16, 19-18, 22-22

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Κίτσος, Ζλατάνος, Μιχαηλίδης 1, Δομπρής 4, Δημοσθένους 1, Τριανταφυλλίδης Δ., Ψωμιάδης, Χαραλαμπίδης, Τριανταφυλλίδης Αν. 3, Μπουκοβίνας, Κόντης 1, Αποστολίδης, Μπαλτατζής, Μπρατζάλικα 4, Παπαδόπουλος 1, Ζούλτιτς 7.

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής 1, Παλάσκας 4, Τσίλης 1, Τσεσμετζίδης, Κοκώνης, Γιαννακίδης, Ορφανουδάκης, Πετρίδης 1, Σανίκης 4, Οικονόμου, Γρηγοριάδης, Λοΐζος, Μαστορογιάννης 1, Κυπραίος 6, Βεσελίνοβιτς 4.

Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, Κόκκινη: 59:17 Παπαδόπουλος (τρία δίλεπτα), 59:45 Γεωργιάδης (εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο διαμαρτυρόμενος με έντονο τρόπο, ενώ είχε δεκτή ο πάγκος κίτρινη και δίλεπτος αποκλεισμός),

Δίλεπτα: 9-6, Πέναλτι: 1/3-3/4.