Άρωμα κούπας για την ομάδα χάντμπολ

Τεράστια πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου πέτυχε, μέσα στην έδρα του πρωτοπόρου στο πρωτάθλημα ΙΕΚ ΞΥΝΗ, η ομάδα του Δικεφάλου με 23-26 και θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό τον Φίλιππο Βέροιας!

Η εξέλιξη αυτή τον καθιστά ισχυρό φαβορί για την κατάκτηση του κυπέλλου αλλά και δίνει ψυχολογία στην ομάδα μετά τα τελευταία ανεπιτυχή αποτελέσματα της για το πρωτάθλημα!

Στο πρώτο μέρος ο ΠΑΟΚ ήταν εντυπωσιακός. Κράτησε χαμηλά στο σκορ τον αντίπαλο ενώ στον αντίποδα η επιθετική του γραμμή έβγαζε «φωτιές». Από τα πρώτα λεπτά ο ΠΑΟΚ πήρε το πάνω χέρι στο σκορ και προηγήθηκε με 3-6 στο 13’ με τον Πετρίδη και 5-10 με τον Μαστορογιάννη στο 20’. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΔΙΚΕΑΣ προσπάθησε να πλησιάσει με τον Αλβανό αλλά ο ΠΑΟΚ είχε σε κέφια τους Σανίκη και Βεσελίνοβιτς και κράτησε το προβάδισμα των πέντε γκολ.

Στο δεύτερο μέρος, ο ΔΙΚΕΑΣ περιόρισε την επιθετική γραμμή του ΠΑΟΚ και στο 38’ επέστρεψε στο ματς μειώνοντας σε 14-15 με γκολ του Χάλαρη. Ο ΠΑΟΚ ξεκόλλησε επιθετικά με τέρμα του Βεσελίνοβιτς στο 39’ . Ο ΔΙΚΕΑΣ πίεσε για να κάνει την ανατροπή αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις λύσεις, κράτησαν το προβάδισμα και στο 53’ προηγήθηκαν με 19-23 με γκολ του Πετρίδη. Στο τελευταίο επτάλεπτο, ο ΔΙΚΕΑΣ προσπάθησε να πλησιάσει αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε επιθετικά λύσεις στα πρόσωπα των Σανίκη, Τσίλη, Μαστορογιάννη και έφτασε στη νίκη πρόκριση.

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 3-4, 4-7, 6-10, 7-12, 10-15 (ημχ.), 13-15, 14-16, 17-18, 19-21, 20-22, 23-26

ΙΕΚ ΞΥΝΗ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Τσακνής, Κωστακίδης 1, Καραμπουρνιώτης, Λαδάκης, Αργυράκης, Γκέρτσος 2, Μελετάκος, Αλβανός 4, Παπαδιονυσίου, Παπακυπριανού 6, Λεωνίδας, Τσιλιμπάρης, Λιόλιος, Χάλαρης 7, Κεδέρης 3.

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Αραμπατζής, Παλάσκας 3, Τσίλης 3, Νικολαΐδης 1, Κοκκώνης 1, Αποστόλου, Μπαντής, Ορφανουδάκης, Πετρίδης 2, Σανίκης 6, Γρηγοριάδης, Οικονόμου, Λοίζος, Μαστορογιάννης 3, Κυπραίος, Βεσελίνοβιτς 7.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Χασκής, Κόκκινη: 42:53 Κυπραίος (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 3/3-2/2

Δηλώσεις

Νίκος Κοκκώνης (πίβοτ ΠΑΟΚ): «Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες. Για εμάς είναι μια σημαντική πρόκριση. Δείξαμε τι μπορούμε να κάνουμε. Έχουμε αδικήσει τους εαυτούς μας μετά τα Χριστούγεννα. Αυτή η πρόκριση σημαίνει πολλά. Ψυχολογικά θα μας δώσει την ώθηση που χρειαζόμασταν για την συνέχεια της σεζόν».

Γιώργος Παπακυπριανού (περιφερειακός ΙΕΚ ΞΥΝΗ): «Στο Α’ ημίχρονο ήμασταν νωθροί και δώσαμε δικαίωμα στον ΠΑΟΚ να ξεφύγει στο σκορ. Στο Β΄ ημίχρονο ανεβάσαμε την απόδοση μας, αλλά κυνηγούσαμε συνέχεια και δεν καταφέραμε να ισοφαρίσουμε. Χάθηκε ο ένας στόχος, τώρα θα τα δώσουμε όλα για το πρωτάθλημα».

Η εξέλιξη του αγώνα:

Μεγάλη πρόκριση για τον ΠΑΟΚ στο Φάιναλ Φορ του Κυπέλλου για 5η φορά στην ιστορία του!

Τελικό 23-26, ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ!

21-23 Παπακυπριανού στην κίνηση

20-23 Σανίκης, κρίσιμο γκολ, 5 λεπτά για το τέλος του αγώνα!

Δοκάρι και άουτ από Αραμπατζή για τον ΠΑΟΚ

20-22 Παπακυπριανού ακριβώς 7 λεπτά πριν το τέλος!

Ταιμ άουτ παίρνουν τα ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ

19-22 Πετρίδης από θέση πίβοτ

Δοκάρι και άουτ από Βεσελίνοβιτς, γρήγορη επίθεση Αλβανός άουτ!

17-19 Παλάσκας στο 45:38

Πέναλτι κερδίζει ο Κοκκώνης και δίλεπτο στον Παπαδιονυσίου, με παίχτη παραπάνω ο ΠΑΟΚ στο παρκέ.

17-18 Παπακυπριανού στο 44:34

16-18 Μαστορογιάννης στο 44:00

16-17 Κεδέρης

Ο Τσιλιμπάρης αποκρούει σουτ του Πετρίδη, αντεπίθεση πέναλτι και δίλεπτο κερδίζει ο Αλβανός. Ο Κυπραίος αποβάλλεται με τρεις δίλεπτες 42:53

Νέα απόκρουση Τσιλιμπάρη, φάουλ για ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ πρέπει να συνέλθει αλλιώς τζάμπα πάει το εξαιρετικό 1ο ημίχρονο!

14-15 Χάλαρης στην κόντρα στο 37:17

Λάθος ο ΔΙΚΕΑΣ, στην επίθεση ΠΑΟΚ

Χωρίς γκολ ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο!

Και νέα απόκρουση Τσιλιμπάρη σε σου Κυπραίου! Επίθεση ΙΕΚ ΞΥΝΗ

Τετ α τετ Κοκκώνη, ο Τσιλιμπάρης λέει όχι και στην κόντρα ο Χάλαρης κάνει το 13-15

Ο Παλάσκας θα νικηθεί σε τετ α τετ από τον Τσιλιμπάρη

12-15 Παπακυπριανού στο 32:20

Απόκρουση Τσιλιμπάρη σε σουτ Βεσελίνοβιτς

11-15 Παπακυπριανού

Έναρξη 2ου ημιχρόνου.

Ημίχρονο. Μπροστά ο ΠΑΟΚ με διαφορά 5 γκολ!

10-15 Σανίκης στο 29:59!

10-14 Αλβανός με πέναλτι

9-14 Βεσελίνοβιτς, φοβερό σουτ από περιφέρεια!

Έναρξη αγώνα.

Οι δύο ομάδες βρέθηκαν αντιμέτωποι πριν απο λίγες ημέρες με τον ΔΙΚΕΑ να κερδίζει με ενα γκολ διαφορά αφού ο ΠΑΟΚ είχε χαμένο πέναλτι στο τέλος, χάνωντας την ευκαιρία να ισοφαρίσει.