Ήττα στο ντέρμπι

Για την 16η αγωνιστική της Handball Premier, o ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στη Μίκρα την πρωτοπόρο ομάδα των ΙΕΚ Ξυνή αλλά δεν τα κατάφερε χάνοντας με 21-22 σε έναν αγώνα με συναρπαστική εξέλιξη.

Αν και ξεκίνησε καλά και έφτασε να προηγείται ακόμα και με 4 γκολ διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα (6-2) εν τέλει ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με 21-22 (12-12 το ημίχρονο). Έτσι δεν εκμεταλλεύτηκε την εντός έδρας ήττα της αεκ από τον Φίλιππο Βέροιας με 23-27 και έμεινε στους 21 βαθμούς.

Παρ' ότι άγγιξε τη νίκη τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, η ανδρική ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε απέναντι στον ΙΕΚ Ξυνή Ν.Ι. και ηττήθηκε με 21-22.

Ο Δικέφαλος πάλεψε μέχρι τέλους σε ένα πολύ μεγάλο ντέρμπι, αντιμετωπίζοντας την πρώτη ομάδα του βαθμολογικού πίνακα.

Καθ' όλη τη διάρκειά του ο αγώνας είχε ένταση και πάθος με τους ανθρώπους του ΠΑΟΚ να έχουν παράπονα από ορισμένες διαιτητικές αποφάσεις.

Πολύ καλή παρουσία, ειδικότερα στο τελευταίο δεκάλεπτο είχε και ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων Κώστας Τσιλιμπάρης.

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη ήττα για τον «δικέφαλο» του Βορρά που απομακρύνθηκε 9 πόντους από την κορυφή, ενώ έχει τεθεί σε κίνδυνο ακόμα και η συμμετοχή του στα πλέι οφ, αφού ΑΕΚ, Πανελλήνιος και Φίλιππος βρίσκονται πλέον σε... απόσταση αναπνοής.

«Είναι μεγάλη νίκη γιατί είναι μεγάλος ο αντίπαλος. Τώρα γίνεται ακόμη πιο δύσκολος είναι ο αγώνας το ερχόμενο Σάββατο στο κύπελλο. Πρέπει να κρατήσουμε χαμηλούς τόνους γιατί στο κύπελλο θα είναι ένα άλλο, διαφορετικό παιχνίδι», σχολίασε ο τεχνικός του ΙΕΚ ΞΥΝΗ Παναγιώτης Ιατρούδης, αναφερόμενος και στο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων που θα κρίνει την πρόκριση στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου Ανδρών.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-3, 7-7, 8-8, 10-10, 12-12 (ημχ.), 15-13, 15-14, 15-17, 17-19, 20-20, 21-22

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Λοΐζος, Πετρίδης, Οικονόμου, Κυπραίος, Παλάσκας 1, Βεσελίνοβιτς 5, Μαστορογιάννης 3, Γρηγοριάδης 2, Νικολαΐδης, Τσίλης 2, Αραμπατζής 4, Μπαντής, Σανίκης 4, Ζάγκας, Αποστόλου, Ορφανουδάκης.

ΙΕΚ ΞΥΝΗ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Τσακνής, Κωστακίδης, Λαδάκης 1, Αργυράκης, Γκέρτσος, Μελετάκος, Αλβανός 9, Παπαδιονυσίου 3, Παπακυπριανού 9, Λεωνίδας, Τσιλιμπάρης, Λιόλιος, Χάλαρης, Κεδέρης

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Παρατηρητής: Χατζηγεωργίου

Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 1/3 – 5/5

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης:

21-22 ήττα για τον ΠΑΟΚ που έχασε καλή ευκαιρία στο τέλος με τον Πετρίδη να αποκρούσει αλλά ο Τσιλιμπάρης του αρνήθηκε.

ΤΕΛΟΣ Ο ΑΓΩΝΑΣ.

21-22 προβάδισμα για τα Ξυνή σε ένα κρίσιμο σημείο

21-21 δυο σχεδον λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα

21-20 ο Μαστορογιάννης που αγωνίζεται σήμερα ως πίβοτ

20-20 ξανά στα ίσα το ματς πέντε λεπτά πριν το τέλος!

20-19 μπροστά ο ΠΑΟΚ με Σανίκη

19-19 ισοφαρίζει ο Τσίλης!

18-19 Βεσελίνοβιτς

Και οι δυο ομάδες δέχονται 24 γκολ κατα μ.ο στο πρωτάθλημα αλλά ο Δικέφαλος πετυχαίνει περίπου ένα λιγότερο στην επίθεση.

17-19 δεκα λεπτά πριν το τέλος

17-18 ξανά μπροστά οι φιλοξενούμενοι

Ισοφαρίζει ο Αραμπατζής! 17-17

16-17 μειώνει ο Παλάσκας στο 46'

15-17 μπροστά με δυο γκολ τα Ξυνή

15-16 Παπακυπριανού ξανά

15-15 Παπακυπριανού

15-14 μειώνουν τα Ξυνη