Κακή εμφάνιση, δίκαιη ήττα...

Πολύ κακός επιθετικά ο Δικέφαλος δεν μπορεσε να αντιδράσει στο παιχνίδι των γηπεδούχων και έχασε με 25-17...

Ειδικά στο 2ο ημίχρονο το επιμέρους σκορ ήταν 13-5 με τον Δικέφαλο να κάνει πολλά λάθη μπροστά αλλά και να μην μπορεί να περιορίσει τους παίχτες του Δούκα (ειδικά τους Τζήκα και Μυλωνά) στην άμυνα. Μάλιστα απο το 48ο λεπτό μέχρι και το 58ο ο Δικέφαλος δεν κατάφερε να πετύχει ούτε ενα γκολ!

Στους 20 βαθμούς στην 3η θέση της βαθμολογίας σκαρφάλωσε ο Δούκας μετά την μεγάλη νίκη του με 25-17 επί του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής της Handball Premier στο κλειστό του Καματερού.

H ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» με ομαδική δουλειά στην άμυνα και τον Μπάρμπα σε εξαιρετική ημέρα… εγκλώβισε επιθετικά τον «δικέφαλο» του Βορρά, ο οποίος υπέστη την πρώτη ήττα του μετά από 19 Νοεμβρίου (26-25 από τον Φίλιππο).

Μυλωνάς (9 γκολ), Τζηράς (7 γκολ), Ζαμπούνης (4 γκολ) οδήγησαν επιθετικά τους γηπεδούχους, ενώ για τον ΠΑΟΚ πρώτος σκόρερ ήταν ο Βεσελίνοβιτς με 7 τέρματα.

Ο Δούκας με αυτή την νίκη είναι μέσα στον στόχο της τετράδας των πλέι οφ, ενώ ο ΠΑΟΚ ουσιαστικά έχασε πολύτιμο έδαφος για την πρώτη θέση, αφού ο ΙΕΚ ΞΥΝΗ Ν.Ι. με νίκη κόντρα στον Άρη Νίκαιας θα αποσπαστεί πέντε πόντους.

Το ματς

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο με τον Δούκα να προηγείται 4-2 με τον Μυλωνά (8:47) και τον ΠΑΟΚ να συνέρχεται, παίρνοντας το προβάδισμα με δύο γκολ (7-9) στο 20:28 με τον Αραμπατζή. Η διαφορά αυτή έμεινε έως το 25’ (9-11) με τον Δούκα να σημειώνει σερί 3-0 και να περνάει μπροστά 12-11 στο ημίχρονο με τον Τζηρά.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν παράσταση για έναν ρόλο με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 17-12 με επιμέρους σκορ 8-1 στο 40’, ενώ η διαφορά έφτασε και τα έξι γκολ (19-13) στο 43:03.

Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 19-15 (48:44), αλλά ο Δούκας «κλείδωσε» τη νίκη με νέο σερί 3-0, φτάνοντας στο 22-15 (56’).

Η κακή επιθετική λειτουργία του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε και είναι χαρακτηριστικό ότι σε 28 λεπτά αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο είχε πετύχει μόνο 4 γκολ!

Δηλώσεις

Δημήτρης Τζηράς (δεξιός ίντερ Δούκα): «Ξέραμε ότι σε περίπτωση ήττας θα χάναμε έδαφος, τώρα είμαστε μέσα στο παιχνίδι της τετράδας. Ήταν μία πολύ σημαντική νίκη».

Ανδρέας Αραπακόπουλος (πίβοτ Δούκα): «Αν θέλουμε το κάτι παραπάνω φέτος χρειαζόμαστε τέτοιες εμφανίσεις και νίκες. Χρωστάμε πράγματα στους εαυτούς μας και πιστεύω στην συνέχεια θα είμαστε ακόμα καλύτεροι».

Άκης Κυπραίος (δεξιός εξτρέμ ΠΑΟΚ): «Ο Δούκας περιόρισε τα επιθετικά αυτού μας και πήρε διαφορά ασφαλείας, φτάνοντας δίκαια στη νίκη».

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-3, 6-5, 7-8, 9-11, 12-11 (ημχ.), 13-12, 17-13, 19-13, 19-15, 22-16, 25-17

ΑΣΕΔ (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης, Μωραΐτης, Τζηράς 7, Ζαμπούνης 4, Μανουσέλης 1, Ζαφειράκης, Μπραουδάκης, Αποστολίδης 1, Μπάρμπας, Ντούνης 3, Ντιντερέγγερ, Μπάγιος, Ζιβούλοβιτς, Νταρσουλάντ, Αραπακόπουλος, Μυλωνάς 9.

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Αραμπατζής 2, Παλάσκας, Τσίλης 1, Νικολαΐδης, Κοκκώνης 1, Μπαντής, Ορφανουδάκης, Πετρίδης 1, Σανίκης, Οικονόμου, Γρηγοριάδης 1, Λοΐζος, Μαστορογιάννης 2, Κυπραίος 2, Βεσελίνοβιτς 7.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Χασκής,

Κόκκινη: 42:11 Γρηγοριάδης (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 4-8, Πέναλτι: 6/7-5/5.

...........................................................

Θυμηθείτε το live της αναμέτρησης

Καλησπέρα σας. Θα μεταδώσουμε σε live feed τον αγώνα που γίνεται στο Καματερό.

8-9 μειώνει ο Τζηράς

Οι αποκρούσεις μέχρι στιγμής: Μπάρμπας 9, Λοίζος 5.

50 % μεχρι στιγμής αποτελεσματικότητα στις αποκρούσεις για τον τερματοφύλακα του Δούκα

11-11 ο Μυλωνάς, πάλι με πέναλτι!

12-11 ο Τζηράς, ανατροπή για Δούκα με σερί 3-0.

ταϊμ αουτ παίρνει ο ΠΑΟΚ 1:49 πριν το τέλος του ημιχρόνου

10η απόκρουση για τον Μπάρμπα, σταματάει τον Αραμπατζή

Δοκάρι σε πέναλτι ο Μυλωνάς για τον Δούκα

Νέα απόκρουση απο τον Μπάρμπα

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Υπενθυμίζουμε τη Βαθμολογία με τον αγώνα του ΠΑΟΚ να είναι ο πρώτος για τη 13η αγωνιστική:

ΙΕΚ Ξυνή 24, ΠΑΟΚ 21,Διομήδης 20, Δούκας 18, αεκ 17

Μεχρι στιγμής για τον ΠΑΟΚ πρώτος σκορερ ο Βεσελίνοβιτς με 5 γκολ, ακολουθει ο Μαστορογιάννης με 2

Στους μέχρι στιγμής αγώνες του ο ΠΑΟΚ πετυχαίνει κατα μ.ο 28.38 και δέχεται 22.15

Ο Δούκας αντίστοιχα πετυχαίνει 23.38 και δέχεται 21.92 κατα μέσο όρο

Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα ο Βεσελίνοβτις με 87 γκολ (χωρίς τα 5 σήμερα) ενώ αντίστοιχα για τον Δούκα ο Μυλωνάς με 62 αλλά με ένα αγώνα λιγότερο (12)

Έναρξη 2ου ημιχρόνου

Δίλεπτο σε Γρηγοριάδη

13-11 ο Τζήρας

13-12 Πετρίδης

14-12 Ζαμπούνης στο 35:17

15-12 Μυλωνάς ξανά. Στο +3 ο Δούκας

Ο Βεσελίνοβιτς έχει ώρα να κάνει καποιο γκολ.

19-13 ο Ζαμπούνης στο 43:03

7-2  το επιμέρους σκόρ στο 1ο μισό του 2ου ημιχρόνου!

Πέναλτι κερδίζει ο Κοκκώνης, δίλεπτη σε Αραπακόπουλο

19-14 Βεσελίνοβιτς στο 46:12

με παίχτη παραπάνω ο ΠΑΟΚ

19-15 ο Κυπραίος, 11 λεπτά για το τέλος

Δίλεπτη ο Βεσελίνοβιτς, πάλι με παίχτη λιγότερο η ομάδα μας

Επιθετικό φάουλ κερδίζουν οι παίχτες του Δικεφάλου αλλά κάνουν νέο λάθος στην επίθεση!

23-15 Ζαμπούνης στο 57ο λεπτό

Κάκιστος επιθετικά ο ΠΑΟΚ σήμερα, έχει μείνει πολύ πίσω απο την μέση του απόδοση στη σεζόν (περίπου 28 γκολ)

23-16 Βεσελίνοβιτς 58:10, γκολ μετά από 10 λεπτά για ΠΑΟΚ