Το γύρισε με καρδιά πρωταθλητή!

Για τη 10η αγωνιστική της Handball Premier, ο ΠΑΟΚ που προερχόταν από μεγάλο διπλό πρόκρισης στο Δαΐς, επικράτησε στη Μίκρα του αξιόμαχου Φοίβου Συκεών με 28-24...

Νίκη στο φινάλε για τον ΠΑΟΚ που παραλίγο να πέσει... θύμα έκπληξης από τον μαχητικό Φοίβο

Σε ντέρμπι εξελίχθηκε η αναμέτρηση στο «Σπίτι του Χάντμπολ» με τον ΠΑΟΚ να κερδίζει δύσκολα 28-24 τον Φοίβο Συκεών.

Ο «δικέφαλος» ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 6-2 και 7-4 μετά το πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν.

Αρχικά ισοφάρισαν με τον Βότση (21') και στην συνέχεια έως τις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου κυριάρχησαν, αφού προηγήθηκαν ακόμα και με τέσσερα γκολ (12-15 ημίχρονο, 12-16 στο 31', 13-17 στο 33').

Η ομάδα του Νίκου Γεωργιάδη με τους Κοκκώνη και Βεσελίνοβιτς, κατάφερε να μειώσει σε 16-17 (36') και να ισοφαρίσει 18-18 στο 40' με τον Σέρβο αριστερόχειρα.

Ο μαχητικός Φοίβος πήρε ξανά το προβάδισμα (20-21) με τον Μπαλαμό στο 50', αλλά ο ΠΑΟΚ στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν πιο ψύχραιμος και πήρε σημαντικό προβάδισμα με σερί 4-0 (24-21) στο 54', ενώ «καθάρισε» το ματς στο τελευταίο δίλεπτο με σημαντικές επεμβάσεις του Λοίζου και τους Νικολαϊδη, Μαστορογιάννη και Κοκκώνη να μετατρέπουν το 25-24 σε 28-24.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-2, 6-4, 8-7, 9-10, 12-15 (ημχ.), 15-17, 17-18, 19-19, 21-21, 24-21, 28-24

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής, Παλάσκας 1, Τσίλης 3, Τσεσμετζίδης, Νικολαϊδης 2, Κοκκώνης 8, Αποστόλου, Ορφανουδάκης, Οικονόμου 1, Γρηγοριάδης 1, Λοίζος, Μαστορογιάννης 2, Κυπραίος, Παπαδόπουλος, Βεσελίνοβιτς 10.

ΦΟΙΒΟΣ (Δημήτρης Πελεκίδης): Πίτσιος 2, Μέτσης 4, Βότσης 2, Μπαλαμός 5, Κεχαγιάς, Αλμπανίδης, Παπαδόπουλος, Πόποβιτς, Ντουλματζής, Ματσού 2, Λιάπης 1, Πατσιάς, Παπαγεωργίου, Τσαμεσίδης 8, Χατζής.

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 6/7-2/2

....................................................