Στα προημιτελικά με μεγάλο διπλό στο Δαΐς!!!

Η ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ κέρδισε στο Δαΐς, στην παράταση τον Δούκα με 24-27 και πέρασε στα προημιτελικά της διοργάνωσης!!!.

Στην παράταση κρίθηκε το πρώτο από τα δύο μεγάλα ντέρμπι της Α' φάσης του Κυπέλλου στο Δαϊς. Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 27-24, αφού ήταν πιο συγκεντρωμένος στα επιπλέον 10 λεπτά που παίχτηκαν.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα ολοκληρώθηκε 21-21 με τον «δικέφαλο» να κρατάει την τύχη στα χέρια του, αφού τρία λεπτά πριν το φινάλε προηγήθηκε 19-21, αλλά ο Δούκας με τα γκολ των Αποστολίδη και Μυλωνά (59:53) ισοφάρισε, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στα 60 λεπτά του αγώνα κορυφαίοι ήταν οι δύο τερματοφύλακες Μπάρμπας και Λοίζος με 17 και 18 επεμβάσεις αντίστοιχα, ενώ καλή παρουσία είχε και ο Μπραουδάκης που πραγματοποίησε 5 αποκρούσεις μετά το 18-19, όπου και πέρασε στο ματς. Επιθετικά ξεχώρισαν ο Μυλωνάς με 6 γκολ και ο Παλάσκας με 7 τέρματα, ενώ πολύ καλή παρουσία είχε και ο Πετρίδης (6 γκολ).

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-2, 4-4, 5-7, 8-8, 8-10 (ημχ.), 10-12, 13-14, 16-16, 18-18, 19-20, 21-21 (κ.α.), 23-24, 24-27 (παράταση)

ΑΣΕΔ (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης, Μωραΐτης, Ζαμπούνης 3, Μανουσέλης, Βελαώρας, Μπραουδάκης, Αποστολίδης 5, Μπάρμπας, Ντούνης 2, Πάνου, Μπαγιος 2, Νταρσουλάντ 2, Αραπακόπουλος 4, Μυλωνάς 6, Κολλύρης

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγγας, Αραμπατζής 4, Παλάσκας 7, Τσίλης, Τσεσμετζίδης, Νικολαΐδης, Κοκώνης 2, Ορφανουδάκης, Πετρίδης 6, Οικονόμου, Γρηγοριάδης 2, Λοΐζος, Μαστορογιάννης 1, Κυπραίος, Παπαδόπουλος, Βεσελίνοβιτς 4.

Διαιτητές: Τσάκωνας –Χασκής, Δίλεπτα: 1-6, Πέναλτι: 3/4 -5/6 Κόκκινη: 67:00 Οικονόμου (3 δίλεπτα)

Δηλώσεις

Γιώργος Μπάρμπας (τερματοφύλακας ΑΣΕΔ): «Δεν μας βγήκαν τα σουτ στην τελική προσπάθεια. Ο ΠΑΟΚ έχει πιο έμπειρους παίκτες και ξέρει πώς να διαχειριστεί τις ιδιαίτερες καταστάσεις. Κάναμε ένα καλό παιχνίδι αμυντικά, όμως δεν ήμασταν ψύχραιμοι στις κρίσιμες στιγμές και γι' αυτόν τον λόγο χάσαμε».

Νίκος Λοΐζος (τερματοφύλακας ΠΑΟΚ): «Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πολύ καλοί αμυντικά, ενώ στο δεύτερο μέρος ήμασταν πιο παθητικοί κάτι που διορθώσαμε στο έξτρα δεκάλεπτο, Κέρδισε η πιο ψύχραιμη ομάδα».
Για την προσωπική του απόδοση: «Ο κάθε παίκτης φροντίζει να προετοιμάζεται κατάλληλα σε κάθε ματς»

.............................................................

Λοίζος 6η απόκρουση, 7 έχει ο Μπάρμπας

Φοβερός ο Μπάρμπας με 10 επεμβάσεις σε 14 σουτ, δηλαδή 70%!!!

4-5 Παλάσκας με δεύτερη προσπάθεια μετά από χαμένο πέναλτι 17:30

4-6 φοβερό γκολ Πετρίδη

7 επεμβάσεις σε 11 σουτ ο Λοίζος!!!

4-7 Μαστορογιάννης από δύσκολη θέση 18:53

Time out o Δούκας, που βλέπει τον ΠΑΟΚ να τρέχει ένα σερί 5-0!

Πέναλτι σε Μυλωνά και δίλεπτο ο Οικονόμου, 5-7

6-7 ο ίδιος

7-7 Μυλωνάς με πέναλτι

7-8 Αραμπατζής στο 24:22

8-8 Ζαμπούνης

8-9 Γρηγοριάδης στο 26:32

Από 10 αποκρούσεις οι δύο τερματοφύλακες!!!

19-19 Μυλωνάς στο 53:38

Πέναλτι σε Μαστορογιάννη, 19-20 Παλάσκας στο 55:02, 8 γκολ ο περιφερειακός του ΠΑΟΚ

19-21 Βεσελίνοβιτς στο 56:53

Λάθος του Δούκα, επίθεση ο ΠΑΟΚ στο 57:13