Tον πάτησε μέσα στο σπίτι του

Σε παιχνίδι για την 1η αγωνιστική του φετινού πρωταθλήματος ο "Δικέφαλος" του Γιάννη Μέλκα πάτησε τον γάβρο με 3-2 σετ μέσα στο σπίτι του.

Το παιχνίδι κόντρα σε ένα από τα μεγάλα φαβορί του πρωταθλήματος διεξήχθη στο κλειστό  γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη χωρίς θεατές (κεκλεισμένων)

O ολυμπιακός πήρε το πρώτο σετ με 25-20 χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες ενώ η συνέχεια είχε ασπρόμαυρο φόντο. Συγκεκριμένα οι παίκτες του "Δικεφάλου" κάνοντας ένα καταπληκτικό παιχνίδι πήραν το δεύτερο σετ με 21-25 και στο διέλυσαν κυριολεκτικά τον γάβρο αναγκάζοντάς τον να γνωρίσει την απώλεια του σετ με 16-25. Ο ΠΑΟΚ έπαιξε σε αυτό το   σημείο του παιχνιδιού σπουδαίο volley τόσο σε έμυνα όσο και επίθεση αφήνοντας τους αντιπάλους του απλά να παρακολουθούν όσα σχεδίαζαν και υλοποιούσαν οι παίκτες μας στο παρκέ  του "Μελίνα Μερκούρη"

Το 4ο σετ το πήραν πολύ δύσκολα -στο τέλος- οι γηπεδούχοι με 25-22 και έτσι οδηγηθήκαμε στο τάιμ μπρέικ. Εκεί ένα ψυχωμένος και πολύ αποφασιστικός ΠΑΟΚ έφτασε στο τελικό 15-13 κερδίζοντας μετά από χρόνια τη νίκη επί του γάβρου...Στην αρχή του τελευταίου σετ η ομάδα βρέθηκε πίσω με 1-4, αλλά είχε όλα εκείνα τα ψυχικά αποθέματα να πάρει τους 2 βαθμούς της νίκης γυρίζοντας το ματς!

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να βγάλει εκτός παιχνιδιού τους δύο κεντρικούς του ολυμπιακού και να πάρει πολλούς πόντους από το μπλοκ (19 !) ενώ λειτούργησε εξαιρετικά τόσο η υποδοχή όσο και η επίθεσή μας

Το παιχνίδι κράτησε πάνω από 2 ώρες και κυριολεκτικά ήταν συγκλονιστικό. Η ομάδα έδειξε πολλές αρετές απέναντι στο μεγαλύτερο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου.

Τα σετ: 25-20, 21-25, 16-25, 25-22, 13-15

oλυμπιακός (Γκουλινέλι): Ντεσπέιν 16 (14/28 επ., 1 μπλοκ, 1 άσο, 46% υπ. - 15% άριστες), Φιλίποβ 3 (2 μπλοκ), κραλ 6 (4/12 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 13 (10/15 επ., 2 μπλοκ, 1 άσο), Τζούριτς 27 (25/50 επ., 2 άσοι), Φράγκος 10 (7/21 επ., 3 άσοι, 67% υπ. - 33% άριστες), Κουζούνης -λ 75% υπ. - 60% άριστες) / Σωτηρίου 1, Παπάζογλου, Κοκκινάκης

ΠΑΟΚ (Μέλκας): Παντακίδης 9 (7/12 επ., 2 μπλοκ), Μπόγιτς 25 (18/30 επ., 7 μπλοκ, 64% υπ. - 27% άριστες)), Καραγιάννης 6 (3/5 επ., 3 μπλοκ), Γουίντερ 4 (3 μπλοκ), Στέινμπεργκ 21 (16/34 επ., 4 μπλοκ, 1 άσο), Λινς 12 (11/18 επ. 63% υπ. - 43% άριστες), Δημητρακόπουλος -λ 63% υπ. - 30% άριστες / Πλίκας, Παπαδημητρίου, Ωρολογάς