Τρίποντο και 2η θέση!

Ο ΠΑΟΚ έκανε το καθήκον του στο άδειο (λόγω κορωνοϊού) PAOK Sports Arena και πέτυχε μια καθαρή νίκη επί του Ηρακλή με 3-0, για την 16η αγωνιστική της Volley League!

Ο Δικέφαλος παρατάχθηκε στο γήπεδο με αρχική σύνθεση τους: Μπιέλιτσα, Αμπράο, Τερζή, Γάτση, Μάρσαλ, Βαν Ντε Ντρις και λίμπερο τον Στεφάνου.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε «μουδιασμένος» στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να δώσει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στην μεγαλύτερη διάρκεια του σετ, 15-16. Στη συνέχεια με τους Μάρσαλ, Γάτση και Βαν Ντεν Ντρις μπροστάρηδες στο επιθετικό κομμάτι, ο Δικέφαλος έκανε σε πρώτη φάση την ανατροπή, 21-19, κατακτώντας στη συνέχεια το σετ με 25-22.

Στο δεύτερο σετ, ο Δικέφαλος ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα, δημιουργώντας νωρίς ικανό προβάδισμα ενόψει των τελευταίων πόντων, 16-13. Ο ΠΑΟΚ έφτασε μία... ανάσα από την κατάκτηση του δεύτερου σετ με 24-21, ωστόσο με δικά του λάθη έβαλε στο παιχνίδι την ομάδα του Ηρακλή, στέλνοντας το σετ στην «παράταση», 24-24. Εκεί μίλησε η εμπειρία του Τερζή και η ικανότητα του Βαν Ντεν Ντρις, και ο Δικέφαλος έκανε το μικρό σερί των δύο πόντων, κατακτώντας το σετ με 26-24.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ, η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα μπήκε αποφασισμένη να τελειώσει το παιχνίδι γρήγορα. Στους πρώτους πόντους οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ, 6-8, ωστόσο στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ έκανε την ανατροπή, παίρνοντας σε σημαντικό σημείο διαφορά ασφαλείας, 16-13. Στους τελευταίους πόντους, οι «ασπρόμαυροι» έκαναν διαχείριση του προβαδίσματος, ενώ σταδιακά τον αύξαναν όλο και περισσότερο, 21-15. Το σετ έκλεισε στο 25-19 με τον ΠΑΟΚ να κάνει το 3-0 στα σετ, παίρνοντας και τη νίκη με καθαρό τρίποντο απέναντι στον συμπολίτη, Ηρακλή Πετοσφαίριση 2015.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Κώστα Δεληκώστα στις 21 Μαρτίου κόντρα στην Κηφισιά εκτός έδρας.