Μεγάλο διπλό στη Μίκρα!

Για την 18η αγωνιστική της Volley League των γυναικών, ο ΠΑΟΚ κέρδισε σαν φιλοξενούμενος στη Μίκρα τον Άρη με 2-3 σετ...

Ο Δικέφαλος ξεκίνησε με τις Ξανθοπούλου, Αλμπουκέρκι, Πολυνοπούλου, Κιόση, Κωνσταντινίδου, Χαντάβα και Κατσορόφσκα, στην αρχική σύνθεση. Παίρνοντας πόντους από το μπλοκ της Κωνσταντινίδου, καρφί της Χαντάβα και της Κατσορόφκσα, διαμορφώθηκε το 7-8.

Μετά από ένα ισορροπημένο παιχνίδι στο σετ, οι δυο ομάδες βάδισαν μαζί μέχρι το 10-10, όπου ο Άρης ξέφυγε με 3 πόντους, αναγκάζοντας τον Μιχάλ Μάσεκ να πάρει τάιμ άουτ.

Ο ΠΑΟΚ πίεσε και έχοντας ένα σερί 4 πόντων, έφερε αρχικά το σετ στα ίσα (16-16) και με δυο άσους της Χαντάβα και την άουτ επίθεση της Φάιρς πέρασε μπροστά με 16-20. Παρόλα αυτά η ομάδα του Γιάννη Τσαϊρέλη πήρε το προβάδισμα και πάλι (22-20), καταφέρνοντας τελικά να κερδίσει το σετ με 25-20 με άσο της Σίμιτς.

Το δεύτερο σετ, βρήκε τον ΠΑΟΚ να ξεκινά δυνατά και με τρεις πόντους της Χαντάβα, πόντο από την Κατσορόφσκα και τον άσο της Κιόση, να βρίσκεται μπροστά (1-6). Η πίεση του Δικεφάλου συνεχίστηκε, με την Πολυνοπούλου να κάνει με πρώτο χρόνο το 5-10, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 12-13, αναγκάζοντας τον τεχνικό των ασπρόμαυρων να καλέσει τάιμ άουτ. Έπειτα από ένα δυνατό παιχνίδι και παρόλο που ο Άρης προηγήθηκε με 23-22, ο δικέφαλος ισοφάρισε σε 1-1, κερδίζοντας το σετ με 24-26.

Στο τρίτο σετ του παιχνιδιού, οι δυο ομάδες έφτασαν στο 6-6, όπου ο άσος Χαντάβα και το καρφί της Κατσορόφσκα έφεραν τον ΠΑΟΚ στο +2 (6-8). Ο δικέφαλος άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων και κατάφερε να ελέγξει το σετ, το οποίο κατέκτησε με 19-25.

Το τέταρτο σετ, βρήκε και πάλι τον ΠΑΟΚ προηγούμενο με 7-10, έπειτα από έξυπνο πλασέ της Αλμπουκέρκι, μπλοκ της Πολυνοπούλου και άσο της Κατσορόφσκα. Παρόλα αυτά ο Άρης έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να περάσει μπροστά (13-12) γεγονός που ανάγκασε τον Μιχάλ Μάσεκ να καλέσει τάιμ άουτ.

Με δυο πόντους της Ντάρια Έρτσεν που πέρασε στο παιχνίδι αντί της Αλμπουκέρκι, το καρφί της Κατσορόφσκα και την Πολυνοπούλου να κυριαρχεί στο μπλοκ, ο ΠΑΟΚ έφερε και πάλι το σετ στα ίσα (19-18), όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κατέκτησαν το σετ (26-24), οδηγώντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Στο τελευταίο σετ της αναμέτρησης, το σύνολο του Μιχάλ Μάσεκ μπήκε δυνατά, με σκοπό να τελειώσει το παιχνίδι, και με την αρχηγό της ομάδας, Εύα Χαντάβα, να παίρνει δυο συνεχόμενους πόντους, και άλλους δυο από την Κωνσταντινίδου, πήρε ένα πλεονέκτημα 4 πόντων (0-4). Ο Άρης πίεσε για την ανατροπή, όμως ο Δικέφαλος δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης και κέρδισε στο παιχνίδι, επικρατώντας με 9-15 στο τάι μπρέικ.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Σταυριανίδης

Τα σετ: 2-3 (25-20, 24-26, 19-25, 26-24, 9-15)