Ήττα στο τάι μπρέικ ...

Για την 9η αγωνιστική της Volleyleague ανδρών, ο ΠΑΟΚ έχασε με 3-2 σετ στο κλειστό Αγίου Θωμά, από τον Παναθηναϊκό ...

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά, πήρε προβάδισμα με 6-12 με ψυχολογία και θέληση, φθάνοντας στην κατάκτηση του σετ με 21-25.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες έπαιζαν με το ίδιο τεμπό με τους γηπεδούχους να έχουν καθ'όλη την διάρκεια του αγώνα ένα μικρό προβάδισμα το οποίο κράτησαν μέχρι και το τέλος του σετ, κερδίζοντάς το με 25-21.

Το τρίτο σετ, κύλησε όπως και το δεύτερο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι και τους τελευταίους πόντους 20-20 και 23-23 με τον Δεληκώστα να παίρνει τάιμ άουτ και τον Δικέφαλο να παίρνει το σετ με 24-26.

Στο τέταρτο σετ, οι δύο ομάδες πορεύτηκαν ισόπαλες μέχρι το 4-4, με τους γηπεδούχους να έχουν από κει και πέρα τον πρώτο λόγο και να κάνουν το 2-2 με 25-16.

Στο πέμπτο σετ, έπεσαν κορμιά με τις δύο ομάδες να ανταπαντούν τους πόντους της άλλης μέχρι το 10-10 εκεί ο Παναθηναϊκός έκανε ένα σερί 4-0, με τον Δικέφαλος να απαντάει με ένα δικό του σερί 3-0 αλλά τελικά να χάνει την τελευταία φάση και κατα συνέπεια το ματς.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον ΠΑΟΚ, στις 25 Ιανουαρίου στον Πειραιά κόντρα στο τοπικό Ολυμπιακό

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού Α.Ο. προήλθαν: 2 άσσοι, 65 επιθέσεις, 16 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 7 άσσοι, 52 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (21-25, 25-21, 24-26, 25-16, 15-13) σε 137΄.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3π. (1/2επ., 2 μπλοκ), Στάροβιτς 12 (9/30επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ρανγκέλ 19 (11/19επ, 7 μπλοκ, 1 άσσος), Ανδρεόπουλος Χ. 19 (18/29επ., 1 άσσος, 47%υπ. 47%αρ.), Ράπτης 20 (18/41επ., 2 μπλοκ, 28%υπ., 15%αρ.), Πελεκούδας 3 (2/4π., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ. - 65%υπ., 48%αρ.), Πανταλέων 7 (6/7επ., 1 μπλοκ), Μούχλιας.

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Μάρσαλ 16π. (14/27επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 41%υπ., 27%αρ.), Φιλίποβ 1 (1 μπλοκ), Μπιέλιτσα 12 (6/17επ., 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Σωτηρίου 9 (6/24επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 72%υπ., 28αρ.), Αρμενάκης 2 (1/4επ., 1 μπλοκ), Βαν ντε Ντρις 26 (20/54επ., 3 μπλοκ, 3 άσσοι) / Στεφάνου (λ. - 61%υπ., 39%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Χαραλαμπίδης, Τερζής 2 (1/1, 1 μπλοκ), Γάτσης 4 (4/6επ.), Εφραιμίδης.