Διακοπή στη Μίκρα εις βάρος των γηπεδούχων!

Για την 7η αγωνιστική της Volley League, o ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στη Μίκρα τον Ηρακλή και ενώ προηγούνταν με 1-2 σετ, το ματς διακόπηκε λόγω μη αποχώρησης των οπαδών της γριάς μετά από εντολή εκκένωσης...

Η διακοπή λόγω του τραυματισμού του Γιάννη Τακουρίδη στο τέλος του τρίτου σετ προκάλεσε ένταση εις βάρος της ομάδας του ΠΑΟΚ, τόσο από τους οπαδούς, όσο και από τους παράγοντες των γηπεδούχων.

Πριν την έναρξη του τετάρτου σετ, ο διαιτητής ζήτησε εκκένωση του γηπέδου, καθώς οι οπαδοί, πέραν της εξαιρετικά ανάρμοστης και αντιαθλητικής συμπεριφοράς και των υβριστικών συνθημάτων τόσο προς τον τραυματία αθλητή του ΠΑΟΚ, όσο και ως προς τον μεγαλομέτοχο και Πρόεδρο της ΠΑΕ ΠΑΟΚ κ. Ιβάν Σαββίδη, εισέβαλαν στο γήπεδο, πέταξαν αντικείμενα, ενώ δημιούργησαν και αντίξοες συνθήκες για την εξέλιξη του παιχνιδιού.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης έδωσε διορία 40' για την εκκένωση του γηπέδου, με το πέρας αυτής να βρίσκει ακόμα γεμάτο το κλειστό της Μίκρας.

Η οριστική διακοπή του αγώνα ήταν επόμενο να συμβεί, με το φύλλο αγώνος να κλείνει εις βάρος των γηπεδούχων και υπέρ του ΠΑΟΚ.

Για την ιστορία, η εξέλιξη του αγώνα...

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ, έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να προηγηθούν με 8-5, ωστόσο με ένα σερί, ισοφάρισε σε 9-9 και πέρασε μπροστά στο σκορ, 9-11. Αν και οι «ασπρόμαυροι» έχτισαν ένα προβάδισμα των +4 πόντων, 10-14, οι αντίπαλοι ισοφάρισαν σε 15-15. Οι παίκτες του Δικεφάλου δεν έμειναν άπραγοι, ανοίγοντας και πάλι τη διαφορά, 15-17 και 17-20. Διατηρώντας τον έλεγχο και το προβάδισμα, ο ΠΑΟΚ έκανε το 0-1 σετ με 22-25 σκορ.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες πορεύονταν ισόπαλες μέχρι το 5-5, με τον ΠΑΟΚ να μένει πίσω στο σκορ, 7-5 και, στη συνέχεια, 12-8. Οι «ασπρόμαυροι» αντέδρασαν, μειώνοντας τη διαφορά και, ισοφαρίζοντας σε 13-13. Ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα στο 13-14 και 14-15, μην καταφέρνοντας, όμως, να το κρατήσει, με την ισοπαλία να έρχεται στο 16-16. Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ, με τον Δικέφαλο να μην καταφέρνει να κάνει την ανατροπή και το σετ να λήγει με 25-22 σκορ και τους αντιπάλους να ισοφαρίζουν σε 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ, μετά την ισοπαλία στο 4-4 και το 5-4 των αντιπάλων, ισοφάρισε σε 5-5 και πήρε το προβάδισμα, 6-8, με την ισοπαλία να έρχεται και πάλι στο 8-8 και 9-9. Οι «ασπρόμαυροι» προηγήθηκαν με 10-12, μένοντας όμως πίσω, στη συνέχεια, 14-12, με τη διαφορά των +2 πόντων να κρατάει μέχρι το 18-16. Παρ' ότι η διαφορά άνοιξε στους 4 πόντους, 22-18, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 22-20 και 23-22. Ο Μάρσαλ έφερε το σκορ στα «ίσια», 24-24, με την ισοπαλία να κρατάει και στο 25-25. Σε εκείνο το σημείο, υπήρξε διακοπή του παιχνιδιού, λόγω του τραυματισμού του Γιάννη Τακουρίδη. Στην επιστροφή, μετά τη μικρή διακοπή, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 25-26, κατακτώντας τελικά το σετ με 25-27 τελικό σκορ.

Ο Δικέφαλος, μετά την εξέλιξη της σημερινής αναμέτρησης, και με δεδομένο ότι θα πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης, πλέον θα βρίσκεται μόνος στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Ηρακλής Πετοσφαίριση - ΠΑΟΚ: 1-2 (διακοπή)

Αναλυτικά τα σετ: 22-25, 25-22, 25-27