Μεγάλο διπλό για τον ΠΑΟΚ στη Σύρο!

Για την 5η αγωνιστική της Volley League, ο ΠΑΟΚ κέρδισε στο κλειστό "Δημήτρης Βικέλας" της Σύρου, τον Φοίνικα με 1-3...

Στην εκτός έδρας αναμέτρηση απέναντι στο Φοίνικα Σύρου, σε μία έδρα που παραδοσιακά δυσκολεύει κάθε αντίπαλο που περνάει από εκεί, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 1-3 σετ και πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Ο ΠΑΟΚ, ο οποίος παρατάχθηκε με τους: Φιλίποφ, Μάρσαλ, Ιλίνιχ, Τακουρίδη, Χαραλαμπίδη, Βαν Ντάικ και λίμπερο τον Στεφάνου στην αρχική του σύνθεση, στην αρχή του πρώτου σετ, έμεινε πίσω στο σκορ με 6-1, ωστόσο η αντίδραση των παικτών του ήταν άμεση, καθώς ισοφάρισαν σε 6-6, περνώντας μπροστά στο σκορ, 7-10. Παρά τις εναλλαγές στο σκορ, ο Δικέφαλος διατήρησε το προβάδισμα, 13-17 και 17-20 και, παρά την αντίδραση των γηπεδούχων, οι οποίοι μείωσαν σε 19-20, έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 23-25 τελικό σκορ.

Το δεύτερο σετ είχε την ίδια εικόνα με το πρώτο, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με ένα σερί, 5-0. Οι «ασπρόμαυροι» δεν κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο με την εξέλιξη να τον βρίσκει πίσω στο σκορ με 10-6 και 16-10. Στη λήξη του σετ, το σκορ ήταν 25-18 υπέρ του γηπεδούχου Φοίνικα, ο οποίος ισοφάρισε σε 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες πορεύονταν ισόπαλες, 6-6 και 12-12, με τον ΠΑΟΚ να σηκώνει «κεφάλι» σε εκείνο το σημείο και, σταδιακά, να χτίζει μία διαφορά των +6 πόντων, 14-20. Με απλές κινήσεις και, μην αφήνοντας περιθώρια, στους νησιώτες για αντίδραση, οι «ασπρόμαυροι» έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 18-25 τελικό σκορ, παίρνοντας έτσι ξανά το προβάδισμα στα σετ, κάνοντας το 1-2.

Στο τέταρτο σετ, αν και οι παίκτες του Δικεφάλου πήγαιναν «χέρι-χέρι» με τους γηπεδούχους μέχρι το 5-5, προηγήθηκαν με 5-6 και, στη συνέχεια, με 8-11. Στην εξέλιξη του σετ ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα, 13-15 και 16-19, φτάνοντας στην κατάκτηση του σετ με 22-25 και της νίκης με 1-3 σετ.

Συμπεραστικά, ο ΠΑΟΚ, στη σημερινή αναμέτρηση, στην οποία έκανε και το ντεμπούτο του με τα ασπρόμαυρα ο νεαποκτηθείς Κέι Βαν Ντάικ, έδειξε ένα πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο, παίρνοντας την πολυπόθητη νίκη, που θα τον ανεβάσει ψυχολογικά ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Στην επόμενη αγωνιστική, ο ΠΑΟΚ υποδέχεται την Κυριακή 8 Δεκεμβρίου 2019 στο PAOK Sports Arena τον Μ.Γ.Σ. Εθνικό.

Αναλυτικά τα σετ: 23-25, 25-18, 18-25, 22-25

Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 7 άσσοι, 49 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ οι πόντοι προήλθαν: 3 άσσοι, 46 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Τσβετιτσιάνιν 7π. (3/12επ., 4 μπλοκ), Αδάμ 4 (1/2επ., 3 μπλοκ), Στοΐλοβιτς 9 (6/20επ., 3 άσσοι, 73%υπ., 40%αρ.), Λινάρδος 9 (4/8επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Στερν 26 (22/42επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 64%υπ., 27%αρ.), Μήλης 14 (13/33επ., 1 μπλοκ) / Βελούδης (λ. - 59%υπ., 41%αρ.), Κωστόπουλος, Χριστόφας, Καρασαββίδης (λ), 59%υπ.), (41%αρ.).

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Μάρσαλ 11π. (11/21επ., 78%υπ., 41%αρ.), Χαραλαμπίδης 5 (5/6επ.), Φιλίποβ 1 (1 μπλοκ), Βαν Ντάικ 19 (16/35επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Τακουρίδης 12 (5/9επ., 5 μπλοκ, 2 άσσοι), Ιλίνκχ 3 (3/8επ., 33%υπ., 22%αρ.) / Στεφάνου (λ. - 62%υπ., 38%αρ.), Κωνσταντινίδης, Τερζής 1 (1/1επ.), Γάτσης 7 (4/5επ., 3 μπλοκ), Σωτηρίου 2 (1/13επ., 1 μπλοκ, 48%υπ., 35%αρ.).