Έδειξε χαρακτήρα ... παρά την ήττα!

Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1 στην 4η αγωνιστική από τον Ολυμπιακό.

Οι ασπρόμαυρες έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους και παίζοντας δυνατά και παθιασμένα, έβαλαν δύσκολα στον Ολυμπιακό, στέλνοντας το μήνυμα για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Ο Μιχάλ Μάσεκ ξεκίνησε με τις Αλμπουκέρκι, Πολυνοπούλου, Κωνσταντινίδου, Χαντάβα, Έρτσεν, Καζορόφσκα και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και έφτασαν στο 8-8, όπου ο δικέφαλος πήρα το προβάδισμα με δυο πόντους (8-10 και 10-12) και ανεβάζοντας την απόδοσή του έγινε το 11-15, αναγκάζοντας τον τεχνικό των γηπεδούχων να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 19-19, γεγονός που έφερε το τάιμ άουτ για τον Μιχάλ Μάσεκ, να κόψει τον ρυθμό που βρήκε η γηπεδούχος ομάδα. Δυο πόντοι της Ντάρια Έρτσεν, έφεραν πάλι τον ΠΑΟΚ στο +2 για να έρθει τελικά το 26-28 έπειτα από ένα όμορφο παιχνίδι στο πρώτο σετ.

Το δεύτερο σετ, βρήκε την ομάδα του Μιχάλ Μάσεκ να ξεφεύγει με 3 πόντους (2-5) και τον Μπράνκο Κοβάσεβιτς να καλεί τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός με δυο συνεχόμενους άσσους από την Σκοτ, έφερε το σετ στον πόντο 7-8 και στη συνέχεια πέρασε μπροστά (14-11) για να έρθει το 25-14 για τους γηπεδούχους.

Στο τρίτο σετ Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ βρέθηκαν μαζί μέχρι το 7-7, όπου ο δικέφαλος με άσο της Αλμπουκέρκι και μπλοκ από Πολυνοπούλου και Καζορόφσκα, πέρασε με τρεις πόντους μπροστά (7-10). Αυξάνοντας την πίεση στον Ολυμπιακό διαμορφώθηκε το 7-15, και αργότερα το 8-17 με το μπλοκ της Ιωάννας Πολυνοπούλου. Οι γηπεδούχοι με ένα σερί 4 πόντων έφεραν το σετ στο 12-17, γεγονός που ανάγκασε τον τεχνικό των ασπρόμαυρων να καλέσει τάιμ άουτ. Ο δικέφαλος δεν μπόρεσε να κόψει το ρυθμό του Ολυμπιακού, που αρχικά ισοφάρισε (18-18) και μετέπειτα πέρασε μπροστά, έχοντας σε καλή μέρα την Σκοτ, και κατέκτησε το σετ με 25-20.

Στο τέταρτο σετ η γηπεδούχος ομάδα πήρε προβάδισμα από νωρίς (7-1), όμως ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 10-10. Με τις δυο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ, διαμορφώθηκε το 17-17, ενώ ο ΠΑΟΚ κατάφερε να προηγηθεί με 17-18. Μετά από ένα δυνατό παιχνίδι, ο Ολυμπιακός κατέκτησε το σετ με 25-22 κάνοντας το 3-1.

Τα σετ: 3-1 (26-28, 25-14, 25-20, 25-22)