Στα ημιτελικά ο ΠΑΟΚ!

Νίκη πρόκριση για τον ΠΑΟΚ, που επικράτησε της Ελπίδας Αμπελοκήπων στην έδρα της με 0-3.

Οι ασπρόμαυροι παίζοντας συγκεντρωμένα, προκρίθηκαν στην ημιτελική φάση του League Cup “Νίκος Σαμαράς” 2019-20, τερματίζοντας πρώτοι στον α’ όμιλο με 6 πόντους, έχοντας δυο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να έχει στη σύνθεσή του τους Μάρσαλ, Χαραλαμπίδη, Φιλίποφ, Άλμπο, Τακουρίδη, Ιλίνιχ και στη θέση του λίμπερο τον Στεφάνου.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο πρώτο σετ, με τους πρώτους πόντους να είναι μοιρασμένοι (6-8). Σ’εκείνο το σημείο οι ασπρόμαυροι ξέφυγαν με τέσσερις (6-10), αναγκάζοντας τον τεχνικό των γηπεδούχων κ. Σπύρο Γκολίτση να καλέσει τάιμ άουτ. Έχοντας σε καλή μέρα τους Άλμπο και Μάρσαλ, ο Δικέφαλος κατάφερε να χτίσει μία διαφορά πέντε πόντων (6-11, 8-13), την οποία και διατήρησε μέχρι το τέλος, παίρνοντας το πρώτο σετ με 21-25.

Στο δεύτερο σετ, με τον Μάρσαλ να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε και τον Τακουρίδη να είναι εξαιρετικά αποτελεσματικός στο μπλοκ, ο ΠΑΟΚ πήρε ένα προβάδισμα οκτώ πόντων (5-13), αναγκάζοντας τον Σπύρο Γκολίτση να καλέσει τάιμ άουτ. Χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στην Ελπίδα Αμπελοκήπων, ο Κυπελλούχος Ελλάδος έφτασε εύκολα στην κατάκτηση και του δεύτερου σετ με 14-25.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ του αγώνα, οι γηπεδούχοι φάνηκαν να είναι πιο ανταγωνιστικοί σε σχέση με τα δύο πρώτα σετ και άσκησαν πίεση στο σύνολο του Κώστα Δεληκώστα, με το σκορ στο 9-9. Ένα σερί τριών πόντων, όμως, σ’εκείνο το σημείο έβαλε τον ΠΑΟΚ σε θέση οδηγού και ανάγκασε τον τεχνικό της Ελπίδας να καλέσει τάιμ άουτ. Αυτό δεν έφερε αποτέλεσμα και, χωρίς να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερα προβλήματα, οι ασπρόμαυροι κατέκτησαν και το τρίτο σετ (19-25), παίρνοντας τη νίκη με 0-3 σετ και την πρόκριση στην ημιτελική φάση του League Cup “Νίκος Σαμαράς” 2019-20.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Βασιλειάδης.

Τα σετ: 0-3 (21-25, 14-25, 19-25)