Πέρασε σαν σίφουνας από την Κηφισιά!

Για την 3η αγωνιστική της ημιτελικής φάσης των play offs της Volley League, ο ΠΑΟΚ κέρδισε στο κλειστό του Μίλωνα την ομάδα της Κηφισιάς με 0-3 και πέρασε εύκολα στον τελικό του πρωταθλήματος...

Ο Γιούρι Φιλίποφ ξεκίνησε τους Όκολιτς, Μουαγουτουτία, Φιλίποφ, Γάτση, Κλαπβάϊκ, Σαφράνοβιτς και Εφραιμίδη. Οι ασπρόμαυροι μπήκαν δυνατά στο σετ και κατάφεραν να προηγηθούν με 3-7, αναγκάζοντας τον Νίκο Ζαλμά να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Δικέφαλος δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του σετ και διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα, έφτασε στο 0-1, κερδίζοντάς το με 16-25.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου σετ της αναμέτρησης, η εικόνα του ματς ήταν διαφορετική και το παιχνίδι πιο ανταγωνιστικό. Η Κηφισιά να προσπάθησε να βρει τη δική της αντίδραση και βρέθηκε να προηγείται με 4-2 και 11-6. Με τον Μουαγκουτουτία στο σερβίς, ο Δικέφαλος άλλαξε αυτή την εικόνα και κάνοντας ένα σερί 8 πόντων, κατάφερε αρχικά να ισοφαρίσει (14-14) ενώ εκμεταλλευόμενος τα λάθη των γηπεδούχων, πέρασε μπροστά στο σκορ (17-14). Ο πρωταγωνιστής του σετ, Γκάρετ Μουαγκουτούτια, πήρε τον τελευταίο πόντο του σετ κάνοντας το 0-2 (17-25).

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και βρέθηκε στο +2 (5-7), όμως η ομάδα των βορείων προαστίων κατάφερε να φέρει το σετ στα ίσα και να περάσει μπροστά (11-10) αναγκάζοντας τον τεχνικό των Κυπελλούχων Ελλάδος να πάρει τάιμ άουτ. Ο Δικέφαλος πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ (14-15), όμως ένα σερί 3 πόντων της Κηφισιάς, έφερε και πάλι τους γηπεδούχους να προηγούνται (17-15). Παρόλα αυτά οι παίκτες του ΠΑΟΚ, πίεσαν και μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης, έφτασαν στο 20-25, κάνοντας το 3-0 στη σειρά των αγώνων και παίρνοντας το εισιτήριο για τον τελικό του πρωταθλήματος.

Αναλυτικά τα σετ: 16-25, 17-25, 20-25

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ζαλμάς): Νικολάκης, Ρουμελιωτάκης 10 (9/20 επ., 1 άσσος, 45% υπ. - 9% άριστες), Ρεκ 2 (2/3 επ.), Χαντ 14 (13/30 επ., 1 άσσος), Λάανε 11 (8/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 52% υπ. - 13% άριστες), Λόπαρ 1 (1/4 επ.) / Κάπελλας (λ, 60% υπ. - 10% άριστες), Γκούζντα (λ), Ρούσης, Μπέλος, Σπυριούνης.

ΠΑΟΚ (Φιλίποφ): Όκολιτς 9 (5/6 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μουαγκουτουτία 13 (9/13 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 0% άριστες), Φιλίποφ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Γάτσης 6 (3/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κλάπβαϊκ 11 (9/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 8 (6/10 επ., 2 μπλοκ, 69% υπ. - 25% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 64% υπ. - 28% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ).