Διπλασίασε τις νίκες ...

Διπλασίασε τις νίκες του ο ΠΑΟΚ επικρατώντας της Κηφισιάς με 3-1 στη δεύτερη αναμέτρηση της ημιτελικής φάσης της Volley League Ανδρών 2018-19.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τον ΠΑΟΚ και να προηγηθούν με 4-9 με ένα σερί 7 πόντων, αναγκάζοντας τον Γιούρι Φιλίποφ να καλέσει τάιμ άουτ. Αυτό λειτούργησε θετικά για τον Δικέφαλο, που εκμεταλλευόμενος τα λάθη της Κηφισιάς και με πόντους του Όκολιτς, Κλαπβάϊκ και Φιλίποφ, ισοφάρισε σε 11-11. Η πίεση της Κηφισιάς συνεχίστηκε, γεγονός που την έφερε και πάλι μπροστά στο σκορ με 3 πόντους (16-19). Η αντίδραση των ασπρόμαυρων ήταν άμεση, και ισοφαρίζοντας αρχικά σε 19-19, κατάφεραν να προηγηθούν (21-20) και να κερδίσουν το σετ με 26-24 με άσο του Κλαπβάϊκ.

Στο δεύτερο σετ του παιχνιδιού η ομάδα της Κηφισιάς προηγήθηκε με 3-6 αλλά ο Δικέφαλος με ένα σερί 4 πόντων έφερε το ματς στο 7-6. Με πόντους από τον Κλαπβάϊκ το σκορ έγινε 13-11 ενώ με άσο του Ρεκ, η Κηφισιά έφερε το σετ στα ίσα (15-15). Με το σκορ να πηγαίνει πόντο πόντο, οι δυο ομάδες έφτασαν στο 18-18, όπου οι φιλοξενούμενοι πήραν μια διαφορά 2 πόντων την οποία και διατήρησαν μέχρι το τέλος του σετ (22-25).

Το τρίτο σετ βρήκε και πάλι την Κηφισιά να μπαίνει δυνατά και να προηγείται με 4-8 και 7-12. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε, και με ένα σερί 5 πόντων έφερε το σετ στο 18-18, αναγκάζοντας τον Νίκο Ζαλμά να πάρει τάιμ άουτ. Με δυο συνεχόμενους πόντους από τον Μουαγκουτουτία, ο Δικέφαλος κατέκτησε το τρίτο σετ με 25-21 κάνοντας το 2-1.

Στο τέταρτο σετ της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος να τελειώσει το παιχνίδι και προηγήθηκε με 8-3 και 10-5. Η αντίδραση της Κηφισιάς δεν ήταν αρκετή ώστε να της επιτρέψει να πλησιάσει τον Δικέφαλο, ο οποίος έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους Τακουρίδη, Μουαγκουτουτία και Κλαπβάϊκ, έφτασε στο 3-1, διπλασιάζοντας τις νίκες του στη σειρά των αγώνων.

Η επόμενη αναμέτρηση των δυο ομάδων είναι την Μ. Τρίτη 23 Απριλίου 2019 στην έδρα της Κηφισιάς.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Δεληκωστίδης

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 6 άσσοι, 51 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων και του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν: 7 άσσοι, 50 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (26-24, 22-25, 25-21, 25-18)

ΠΑΟΚ (Γιούρι Φιλίποφ): Οκολιτς 7π. (4/9επ, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Μουαγκουτούτια 19 (19/32, 75%υπ., 38%αρ.), Φιλίποφ 3 (1/3, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 14 (7/7επ., 6 μπλοκ, 1 άσσος), Κλαπβάικ 19 (15/40επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Σαφράνοβιτς 7 (5/15επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 38%υπ., 7%αρ.) / Ν.Εφραιμίδης (λ. - 58%υπ., 19%αρ.), Μπούτος, Γάτσης, Τερζής, Κωνσταντινίδης (λ).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 3π. (2 μπλοκ, 1 άσσος), Ρουμελιωτάκης 15 (14/29επ., 1 άσσος, 52%υπ., 29%αρ.), Ρεκ 8 (5/6επ., 2 μπλοκ), Χαντ 19 (18/44επ., 1 μπλοκ), Λάανε 12 (8/20επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 54%υπ., 33%αρ.), Λόπαρ 7 (5/11επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κάπελας (λ. - 54%υπ., 38%αρ.), Παπαδόπουλος 1 (1 άσσος), Γκούζντα (λ), Ρούσης, Μπέλος, Σπυριούνης.