'Εκανε το 1-0 με συνοπτικές διαδικασίες!

Για την 1η αγωνιστική της ημιτελικής φάσης των play offs της Volley League, ο Δικέφαλος κέρδισε στην PAOK Sports Arena την Κηφισιά με 3-0 σετ ...

Η ομάδα του Γιούρι Φιλίποφ, πήρε την νίκη απέναντι στο σύνολο του Νίκου Ζαλμά, κάνοντας το 1-0 στη σειρά των αγώνων.

Οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά και βάδισαν μαζί στο σκορ μέχρι το 14-14, όπου ο ΠΑΟΚ κατάφερε να προηγηθεί με 3 πόντους διαφορά (17-14). Οι ασπρόμαυροι, επιβάλλοντας τον ρυθμό τους και έχοντας τον Κλαπβάϊκ με 8 και τον Σαφράνοβιτς με 4 κερδισμένους πόντους, έφτασαν στο 1-0 με 25-19.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 10-6, έπειτα από άσο του Σαφράνοβιτς, και διεύρυναν τη διαφορά στους 7 (14-7) με πόντους από Τακουρίδη και Κλαπβάϊκ. Με μπλοκ του Όκολιτς διαμορφώθηκε το 17-8, για να έρθει ο Μουαγκουτουτία και με άσο να κάνει το 19-9. Ο ΠΑΟΚ κέρδισε και αυτό το σετ με 25-15.

Στο τρίτο σετ της αναμέτρησης, ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 8-5 και 10-6, αναγκάζοντας τον τεχνικό της Κηφισιάς να καλέσει τάιμ άουτ. Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά πίεσε και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 11-11, όμως οι ασπρόμαυροι δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης και με πόντους από τον Μουαγκουτουτία, Όκολιτς και Κλαπβάϊκ πέρασαν και πάλι μπροστά (17-13) για να φτάσουν στην κατάκτηση του σετ (25-18), παίρνοντας το προβάδισμα στις νίκες στη σειρά των αγώνων των ημιτελικών.

Η επόμενη αναμέτρηση των δυο ομάδων είναι την Δευτέρα 15 Απριλίου 2019 στις 17:00 στο PAOK Sports Arena.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Γεωργιάδης

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-15, 25-18)