Κατάφερε και έχασε από τη γριά!

Για τη 2η αγωνιστική της Α' φάσης των play offs, η ομάδα volley του ΠΑΟΚ έχασε στη Μίκρα με 3-1 από τον Ηρακλή ...

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ, ο οποίος παρατάχθηκε με τους: Όκολιτς, Μουαγκουτούτια, Φιλίποφ, Κλάπβαικ, Σαφράνοβιτς, Τακουρίδη και λίμπερο τον Εφραιμίδη, προηγήθηκε με 3-5, με τον αντίπαλο να ισοφαρίζει σε 6-6. Οι δύο ομάδες πορεύονταν ισόπαλες, 9-9 και 10-10, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει ένα προβάδισμα των τριών πόντων, 14-17. Η αντίσταση των αντιπάλων έφερε και πάλι την ισοπαλία, 18-18, με τη συνέχεια να βρίσκει τις δύο ομάδες να παλεύουν για την κατάκτηση του σετ, το οποίο κατέληξε στον Ηρακλή με 27-25 τελικό σκορ.

Στο δεύτερο σετ, ο Δικέφαλος, μπήκε αποφασισμένος για την ισοφάριση σε 1-1 σετ και πέτυχε να προηγηθεί με 2-5, διατηρώντας τη διαφορά των +3 πόντων και στη συνέχεια, 5-8 και 8-11. Με το πόδι πατημένο στο γκάζι και με ένα σερί, οι «ασπρόμαυροι» άνοιξαν τη διαφορά στους +9 πόντους, 11-20, κατακτώντας τελικά το σετ με 15-25 τελικό σκορ.

Στο τρίτο σετ, αν και ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 6-13, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 10-13, με τους «ασπρόμαυρους» να διατηρούν το προβάδισμα, 15-19, σημείο στο οποίο με ένα σερί οι αντίπαλοι ισοφάρισαν σε 19-19. Ο Δικέφαλος δεν κατάφερε να περάσει μπροστά και πάλι στο σκορ, με αποτέλεσμα το σετ να καταλήξει στον αντίπαλο με 25-23 τελικό σκορ.

Στο τέταρτο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι» μέχρι το 5-5, οπότε και ο ΠΑΟΚ έδωσε το δικαίωμα στον αντίπαλο να προηγηθεί με 8-5 και 14-10. Ο Δικέφαλος δεν κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και να κάνει την ανατροπή, με αποτέλεσμα να κλείσει το σετ με 25-17 τελικό σκορ, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 3-1 σετ.

Στον τρίτο αγώνα, ο ΠΑΟΚ θα υποδεχθεί τον Ηρακλή την Τρίτη 9 Απριλίου 2019 και ώρα 17:00 στο PAOK Sports Arena.

Αναλυτικά τα σετ: 27-25, 15-25, 25-23, 25-17

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Γιάννης Ορφανός): Ντίνας 5π. (2/4, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Προύσαλης 4 (1/2επ., 3 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 12 (11/23, 1 μπλοκ, 50%υπ., 50%αρ.), Φέργκιουσον 8 (4/8, 4 μπλοκ), Ρίου Κλίντι ντα Ρόσα 16 (13/25, 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 51%υπ.,28%αρ.), Ποπόβ 20 (17/33επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Μπουράκης (λ. - 47%υπ., 29%αρ.), Χήρας, Αρμενάκης, Τερζόγλου, Κουκουμάκας, Τζιουμάκας 1 (1/2επ).

ΠΑΟΚ (Σάκης Ψάρρας): Όκολιτς 14π. (7/15επ., 6 μπλοκ, 1 άσσος), Μουαγκουτούτια 19 (16/30επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 74%υπ., 35%αρ.), Φιλίποβ 1 (1 άσσος), Τακουρίδης 6 (5/9, 1 μπλοκ), Κλαπβάικ 26 (21/42επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Σαφράνοβιτς 3 (3/17επ., 50%υπ., 15%αρ.) / Εφραομίδης (λ. - 68%υπ., 39%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Τερζής, Γάτσης, Γκόρτσανιουκ.