Νίκησε τον Φοίνικα με ανατροπή!

Για την 17η αγωνιστική της Volley League, o Δικέφαλος επικράτησε στην PAOK Sports Arena του Φοίνικα Σύρου με 3-1 σετ ...

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε την 11η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα, επικρατώντας του Φοίνικα Σύρου στο PAOK Sposrts Arena, στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 17ης αγωνιστικής της Volley League.

Η ομάδα του Δικεφάλου ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Όκολιτς, Μουαγκουτουτία, Φιλίποφ, Τακουριδη, Κλάπβαικ, Σαφράνοβιτς και στη θέση του λίμπερο τον Εφραιμίδη.

Το πρώτο σετ βρήκε τον Δικέφαλο να παίρνει το προβάδισμα, με δυο πόντους (πρώτος χρόνος και άσος) από τον Γιάννη Τακουρίδη και τους Συριανούς να απαντούν και να περνούν μπροστά με 6-8 και 7-11, με πόντους από τον Καϊσασλάλο και τον Εβάντρο. Η διαφορά για τους φιλοξενούμενους έφτασε στους 5 πόντους (10-15), όμως οι ασπρόμαυροι αντέδρασαν και να κατάφεραν να μειώσουν σε 14-16, γεγονός που ανάγκασε τον Ζάρκο Παβλίσεβιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Παρόλα αυτά Φοίνικας κατάφερε να πανηγυρίσει την κατάκτηση του πρώτου σετ με 19-25.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με ένα 3-0 για τον Δικέφαλο και με πόντους από Κλάπβαικ, Τακουρίδη, Όκολιτς, αύξησε τη διαφορά στους 5 (6-1) την οποία και διατήρησε μέχρι το (19-14), όπου οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους δυο πόντους, αναγκάζοντας τον τεχνικό του ΠΑΟΚ να καλέσει τάιμ άουτ. Οι παίκτες του Φοίνικα έφεραν το ματς στον πόντο (22-21), όμως οι ασπρόμαυροι ήταν αυτοί που κέρδισαν το σετ με 25-21, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο τρίτο σετ της αναμέτρησης, η εικόνα ήταν αντίστροφη με αυτή του δευτέρου, με τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα 0-3 και τον Σάκη Ψάρρα να καλεί τάιμ άουτ. Ο ΠΑΟΚ, αρχικά ισοφάρισε (4-4) και μετέπειτα πέρασε μπροστά (10-8). Οι δυο ομάδες βάδισαν μαζί μέχρι το 11-11, όπου η ομάδα της Σύρου κατάφερε να πάρει ξανά το προβάδισμα (12-15). Το μπλοκ του Τακουρίδη πάνω στον Παπαδόπουλο, το κερδισμένο μπλοκ άουτ του Σαφράβονιτς, ο πόντος του Μουαγκουτουτία, η άουτ επίθεση από τον Εβάντρο και ο άσος του Κλάπβαικ, έφεραν το ματς στο 20-19. Με την ψυχολογία υπέρ του, ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-1, κερδίζοντας το σετ με 26-24.

Το τέταρτο σετ του παιχνιδιού ξεκίνησε επεισοδιακά με την προσωρινή αποχώρηση της ομάδας του Φοίνικα ενώ αποβλήθηκε ο Εβάντρο (για το σετ) και ο Γιάννης Τακουρίδης δέχθηκε την κόκκινη κάρτα. Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 10-3 όμως πίεση του Φοίνικα έφερε αποτέλεσμα, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 14-14. Παρόλα αυτά ο Δικέφαλος πήρε τη νίκη, επικρατώντας στο σετ με 25-17.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Δανιηλίδου

Τα σετ: 3-1 (19-25, 25-21, 26-24, 25-17)