Προβλημάτισε αλλά το γύρισε από 0-2 σετ!

Για την 5η αγωνιστική της Volley League, ο ΠΑΟΚ κέρδισε στο τάι μπρέικ τον Παμβοχαϊκό, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 σετ ...

Στο πρώτο σετ, ο Δικέφαλος, ξεκινώντας με τους: Τερζή, Όκολιτς, Μάρκεζ, Σαφράνοβιτς, Γκόρτσανιουκ, Τζούριτς και λίμπερο τον Κωνσταντινίδη, πήγαινε χέρι-χέρι με τον αντίπαλο, στον οποίο όμως έδωσε το δικαίωμα να χτίσει μία διαφορά, την οποία διατήρησε ως το τέλος, με το σετ να λήγει 19-25.

Στο δεύτερο σετ, οι ''ασπρόμαυροι'' μπήκαν πιο δυνατά και πήγαιναν πόντο-πόντο με τον αντίπαλο, ενώ πέτυχαν και να προηγηθούν, 9-8. Το πρώτο τάιμ άουτ βρήκε τον ΠΑΟΚ πίσω στο σκορ για 3 πόντους, 11-14, διαφορά την οποία διατήρησε ο αντίπαλος μέχρι το 15-19, οπότε και οι ''ασπρόμαυροι'' έκαναν την αντεπίθεσή τους και με ένα σερί 5-0 ευτύχησαν να προηγηθούν με 20-19. Στην εκπνοή, η έκβαση του σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με αυτό να καταλήγει τελικά και πάλι στον αντίπαλο με 23-25.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ, ενώ βρισκόταν πίσω στο σκορ 1-3 και 2-4, μείωσε σε 4-5, ισοφάρισε 6-6 και τελικά πήγε στο πρώτο τάιμ άουτ προηγούμενος 8-6. Στη συνέχεια, ο Δικέφαλος διατήρησε τη διαφορά των δύο πόντων μέχρι το επόμενο τάιμ άουτ, οπότε και ο αντίπαλος ανέτρεψε το σκορ, 17-18, με τον Γκόρτσανιουκ να απαντάει και να ισοφαρίζει σε 18-18. Οι ''ασπρόμαυροι'' με ένα σερί 6-0, από το 19-19 έφτασαν τελικά στην κατάκτηση του σετ με 25-19, πετυχαίνοντας το 1-2 σετ.

Στο τέταρτο σετ, οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ, 11-11, οπότε και έπειτα ο Δικέφαλος πέρασε μπροστά, χτίζοντας μία διαφορά τριών πόντων, 16-13, την οποία διατήρησε παρά τις προσπάθειες αντεπίθεσης των αντιπάλων, 19-16 και 20-17. Παρ' ότι η αντίπαλη ομάδα προσπάθησε να μειώσει σε 22-21 και 22-22, ο ΠΑΟΚ με τους Μπούτο και Χιμένεθ πέτυχε την κατάκτηση του σετ με 25-22 και την ισοφάριση σε 2-2 σετ.

Στο τάι-μπρέικ, ο Δικέφαλος μπήκε αποφασισμένος να πάρει τη νίκη και τους βαθμούς που αυτή συνεπάγεται, παίρνοντας ένα προβάδισμα +4 πόντων, 9-5. Ο ΠΑΟΚ τελικά κατέκτησε τη νίκη με 3-2 σετ με το τάι μπρέικ να λήγει 15-8.

Η ομάδα δεν έχει περιθώρια ξεκούρασης, καθώς τη Δευτέρα αναχωρεί για τη Φρανκφούρτη, όπου και αντιμετωπίζει το απόγευμα της Τρίτης και ώρα 20:00 ώρα Ελλάδος την United Volleys Frankfurt για το δεύτερο αγώνα του τρίτου προκριματικού γύρου του Champions League.

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 0 άσσους, 64 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 63 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (19-25, 23-25, 25-19, 25-22, 15-08)

ΠΑΟΚ (Στάνκου): Όκολιτς 8 (5/7 επ., 3 μπλοκ), Μάρκεζ 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Τερζής 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 20 (18/28 επ., 2 μπλοκ, 78% υπ. - 43% άριστες), Τζούριτς 7 (7/16 επ.), Σαφράνοβιτς 3 (3/10 επ., 38% υπ. - 38% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 59% υπ. - 32% άριστες), Γάτσης, Τακουρίδης 12 (11/12 επ., 1 μπλοκ), Χιμένες 11 (8/18 επ., 3 μπλοκ, 47% υπ. - 20% άριστες), Μπούτος 10 (8/15 επ., 2 μπλοκ), Εφραιμίδης.

Γ.Α.Σ.ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Ολιβέιρα 33 (26/44 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ, 52% υπ. - 12% άριστες), Γκλάντστοουν 8 (6/14 επ., 2 μπλοκ), Ρουμελιώτης 11 (10/25 επ., 1 άσσος), Τουρνάκης 9 (8/13 επ., 1 μπλοκ), Ροντρίγκο 12 (10/31 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ. - 39% άριστες) / Παπαδημητρίο (λ, 60% υπ. - 40% άριστες), Δημητούλης, Ρούμπο.

..............................................................

21-20 και time out o Στάνκου

21-19 από λάθος του Μπούτου, ο οποίος βοήθησε πάρα πολύ να αλλάξει η μορφή του αγώνα

9-9

9-8 Τερζής, ο οποίος είναι ο βασικός πασαδόρος σήμερα λόγω τραυματισμού του Φιλίποφ

22-22

21-22 άουτ η επίθεση του Χιμένεθ, κλείνει η αλλαγή με Σαφράνοβιτς. Δεν καταλαβαίνουμε τον λόγο για τον οποίον βγήκε ο Κουβανός