Διπλασίασε τις νίκες …

Δεύτερη νίκη για τον Δικέφαλο στην φάση των ομίλων του League Cup "Νίκος Σαμαράς" 2018-19.

Ο ΠΑΟΚ, επικράτησε με 3-0 σετ του Εθνικού Αλεξανδρούπολης στον δεύτερο αγώνα που διεξήχθη στο Παλατάκι, για τη φάση των ομίλων του θεσμού, γεγονός που τον φέρνει στους 6 πόντους με 2 ισάριθμες νίκες.

Ο Σέρτζιου Στάνκου ξεκίνησε την αναμέτρηση με ακραίους τους Σαφράνοβιτς και Γκόρτσανιουκ, διαγώνιο τον Τζούριτς, πάσαδόρο τον Φιλίποφ, κεντρικούς τους Τακουρίδη και Μαρκέζ, ενώ στη θέση του λίμπερο τον Κωνσταντινίδη.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να βρίσκονται μαζί στο σκορ μέχρι το 5-5. Ο ΠΑΟΚ πήρε ένα προβάδισμα 3 πόντων (9-6) όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν να ισοφαρίσουν (11-11) και να περάσουν μπροστά με άσο του Γκμίτοβιιτς. Οι ασπρόμαυροι προηγήθηκαν εκ νέου με άσο του Σαφράνοβιτς και μπλοκ άουτ του Γκόρτσανιουκ (19-16) και διατηρώντας το προβάδισμα έκαναν το 1-0, κατακτώντας το σετ με 25-22.

Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 5-8. Ο ΠΑΟΚ, με τον Μαρκέζ να είναι κυρίαρχος στο μπλοκ και εκμεταλλευόμενος τα λάθη της αντιπάλου ομάδας ισοφάρισε (10-10) και με τον Γιάννη Τακουρίδη σε πρώτο χρόνο, πέρασε μπροστά με 12-10, αναγκάζοντας τον Σάκη Μουστακίδη να πάρει τάιμ άουτ. Το μπλοκ και οι τρεις πόντοι από πρώτο χρόνο του εκρηκτικού Λα Μπόμπα έφεραν το ματς στο 20-17 ενώ με μπλοκ του Σαφράνοβιτς διαμορφώθηκε το 25-20 που χάρισε και το δεύτερο σετ στον Δικέφαλο.

Το τρίτο σετ της αναμέτρησης ξεκίνησε δυο άσους από τον Ισραηλινό άσο του ΠΑΟΚ, Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς, και πόντο από τον Τζούριτς, χαρίζοντας από νωρίς ένα προβάδισμα 3 πόντων στους ασπρόμαυρους (3-0). Ο Γιάννης Τακουρίδης με πρώτο χρόνο και ο άσος του Τζούριτς διαμόρφωσαν το 6-2 ενώ το παιχνίδι έφτασε στο 19-9 έπειτα από καρφί του Γκόρτανιουκ. Ο Δικέφαλος έφτασε στη δεύτερη νίκη του στη φάση των ομίλων, κερδίζοντας το σετ με 25-14, κάνοντας το 3-0.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-20, 25-12)

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-15, 21-18, 25-22
2ο σετ: 7-8, 16-15, 21-18, 25-20
3ο σετ: 8-3, 16-8, 21-10, 25-14

Ο Δικέφαλος ολοκληρώνει τα παιχνίδια του, στη φάση των ομίλων, με την αναμέτρηση απέναντι στην ομάδα του Ηρακλή, την Τρίτη 02 Οκτωβρίου 2018 στις 19:00 στο PAOK Sports Arena.