Κατώτερος των περιστάσεων

Ο δικέφαλος δε βρήκε ρυθμό και με τις κακές του υποδοχές, κυρίως στο 2ο σετ, αποκλείστηκε με 0-3 σετ από τον Ηρακλή και έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει το κύπελλο στον τελικό.

Οι παίκτες του Γιάννη Μέλκα μπήκαν δυνατά στο 1ο σετ, με τον Ηρακλή να ακολουθά. Το 1ο σετ πήγαινε πόντο - πόντο με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί το προβάδισμα στα κρίσιμα σημεία, έφτασε στο σετ μπολ με 24-22, αλλά το μπακ άουτ που ακολούθησε έδωσε το σετ στον συμπολίτη με 25-27.

Το 2ο σετ ο δικέφαλος ξεκίνησε μουδιασμένα και έδωσε από την αρχή στον Ηρακλή διαφορά αφαλείας. Οι κακές υποδοχές και τα λάθος σερβίς από πλευράς ΠΑΟΚ έδωσαν έυκολα στον Ηρακλή το 2ο σετ.

Το 0-2 ξύπνησε τους παίκτες μας που βελτίωσαν την απόδοσή τους στα μπλοκ κατά τη διάρκεια του 3ου σετ το οποίο μέχρι τα μέσα είχε τον ΠΑΟΚ οδηγό. Κάπου εκεί και μετά από μία διακοπή για συστάσεις προς τους οπαδούς, ο δικέφαλος πιάστηκε και πάλι στον ύπνο και με κακές υποδοχές και μπλοκ, έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον Ηρακλή που πήρε αέρα 3 πόντων 17-20. Κάπου εκεί, όλα τελείωσαν με τον Ηρακλή να παίρνει και το 3ο σετ με 22-25 και την πρόκριση στον τελικό.

Τα σετ: 25-27, 16-25, 22-25

ΠΑΟΚ: Παντακίδης, Πλίκας, Χρησταράς, Παπαδημητρίου, Μπόγιτς, Δημητρακόπουλος-λ, Καραγιάννη Ωρολογάς, Γουίντερ, Στέινμπεργκ, Λινς

Ηρακλης: Όουεν, Πιπέργιας, Κράβαρικ, Μπαμπαλιούτας, Προύσαλης, Κιρόγκα, Γκόρτσιανουκ, Μπίλινγκς, Δ. Εφραιμίδης, Κανέλος, Σμαραγδής, Ν. Εφραιμίδης

Το live του αγώνα

Περίπου 500 οπαδοί του ΠΑΟΚ βρίσκονται στις κερκίδες του PAOK Sports Arena.

18:09: O αγώνας δεν έχει ξεκινήσει, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να  απειλεί με εκκένωση του γηπέδου επειδή οι φίλαθλοι πέταξαν χαρτάκια στον αγωνιστικό χώρο. Ο αγώνας δεν έχει ξεκινησει ακόμα.

18:10: Μια κροτίδα που έσκασε στο παρκέ με τους παίκτες του Ηρακλή να φεύγουν στα αποδυτήρια και το διαιτητή να απειλή με οριστική διακοπή του αγώνα.

18:14: Διαβουλεύσεις του διαιτητή με τους ανθρώπους του ΠΑΟΚ και συστάσεις από τα μεγάφωνα.

18:19: Ο αγώνας επιτέλους ξεκινά μετά απο καθυστέρηση 20 λεπτών.

Τάιμ άουτ

Ο διαιτητής διακόπτει τον αγώνα εξαιτίας υβριστικών συνθημάτων στο πρόσωπο του Προύσαλη.

22-25 Κακή άμυνα.

Τέλος παιχνιδιού, ο ΠΑΟΚ κατώτερος των περιστάσεων, ηττήθηκε από τον συμπολίτη Ηρακλή και αποκλείστηκε από τον τελικό Κυπέλλου.