Πρώτος στη Σύρο παρά την ήττα!

Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ να τριτώσει τις νίκες του στο τουρνουά που διεξήχθη στη Σύρο, καθώς στο τελευταίο παιχνίδι έχασε από τη Βοϊβοντίνα με 3-1 σετ...

Οι Πρωταθλητές Ελλάδος ήταν οι νικητές στο 4ο Διεθνές τουρνουά βόλεϊ Νοτίου Αιγαίου, που διεξήχθη στη Σύρο, παρά την ήττα τους με 1-3 σετ από την Βοϊβοντίνα.

Με τον Χόρχε Ελγκέτα, να δίνει στον τελευταίο αγώνα περισσότερο χρόνο συμμετοχής στους παίκτες που έπαιξαν λιγότερο στα προηγούμενα ματς, ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε τη σειρά των φιλικών αναμετρήσεων με απολογισμό δυο νίκες και μια ήττα.

Οι Σέρβοι ήταν αυτοί που μπήκαν δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν με 4-8. Η διαφορά μεγάλωσε, φτάνοντας ακόμα και τους 7 πόντους (4-11), ο Δικέφαλος προσπάθησε να βρει λύσεις αλλά τελικά οι πρωταθλητές Σερβίας κατέκτησαν άνετα το πρώτο σετ του αγώνα με 16-25.

Το δεύτερο σετ του παιχνιδιού ξεκίνησε καλύτερα για τους ασπρόμαυρους, οι οποίοι προηγήθηκαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-5 και στο δεύτερο με 16-8. Η καλή εικόνα του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε και παρόλο που οι Σέρβοι προσπάθησαν να απειλήσουν με ένα σερί 4 πόντων, η ομάδα του Χόρχε Ελγκέτα κέρδισε το σετ με 25-18, και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο τρίτο σετ οι Σέρβοι προηγήθηκαν με μια διαφορά 3 πόντων (5-8, 13-16). Η Βοϊβοντίνα διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 19-21. Δυο πόντοι από τους παίκτες του δικεφάλου έφεραν το σετ στα ίσα (21-21), όμως οι Σέρβοι ήταν αυτοί που έκανα το 1-2, κερδίζοντας με 23-25.

Το τέταρτο σετ του αγώνα, βρήκε και πάλι τους Σέρβους να προηγούνται με 6-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, και στη συνέχεια να αυξάνουν τη διαφορά, η οποία έφτασε τους 8 πόντους (11-19). Το σερί του Δικεφάλου δεν ήταν ικανό να απειλήσει τη σερβική ομάδα που τελικά κέρδισε το σετ με 21-25, πανηγυρίζοντας τη νίκη με 1-3 σετ.

Η αποστολή του Δικεφάλου αναμένεται το σήμερα (01/10) βράδυ στη Θεσσαλονίκη.

ΠΑΟΚ (Jorge Elgueta): Παντακίδης 10 (10/6 60% επιθ. 67% υπ. 67% αρ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Κωνσταντινίδης, Τερζής 1 (2/1 50%), Παπαδημητρίου, Σάκογλου 6 (7/2 29% επιθ., 4 μπλοκ), Σωτηρίου 15 (29/12 41% επιθ. 50% υπ. 30% αρ., 2 μπλοκ, 1 άσος), Παπαγγελόπουλος 3 (11/3 27% επιθ.), Gomez 2 (5/1 20% επιθ. 1 μπλοκ), Τακουρίδης, Πελεκούδας, Παπαδόπουλος 19 (25/13 52% επιθ. 67 % υπ. 50% αρ. 4 άσους, 2 μπλοκ), Valkiers 2 (1 μπλοκ, 1 άσος), Safranovich, Martinez.

Vojvodina (Osmankac Nedzad): Simic 14 (16/12 75%, 1 μπλοκ, 1 άσος), Vucicevic 17 (28/11 39% επιθ., 2 άσους, 4 μπλοκ), Stevanovic 8 (10/5 50% επιθ., 3 μπλοκ, Stankovic, Brboric, Narancic, Vemic, Kujundiz 16 (26/13 50% επιθ. 62%υπ. 41% αρ., 3 άσους), Pekovic (71% υπ. 43% αρ.), Mehic 13 (23/8 35% επιθ. 61 υπ. 28 αρ., 3 άσους, 2 μπλοκ), Rodovic, Todorovic, Rudic, Peric.

Δείτε τα στατιστικά των παικτών

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της ομάδας από τη Σερβία στο τουρνουά, καθώς τις προηγούμενες μέρες έχασε από τον Φοίνικα με 3-2 σετ και χτες από τον Εθνικό Πειραιά με 3-0 σετ!