Επιστροφή στις νίκες και ... πρόκριση !

Σε νοκ άουτ αγώνα για την 1η αγωνιστική της γ' φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος του Volley, ο Δικέφαλος επικράτησε στην PAOK Sports Arena, του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με 3-1 σετ...

Ο δικέφαλος ξεπέρασε την ήττα του πρωταθλήματος από τον Ολυμπιακό και διαχειρίστηκε την κούραση από τους δύο αγώνες σε λιγότερο από 48 ώρες. Ωστόσο δεν είχε εύκολο μεσημέρι αφού ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης εμφανίστηκε ανταγωνιστικός και λίγο έλλειψε να κάνει την ανατροπή από το 2-0. Ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Παμβοχαϊκός – Φοίνικας Σύρου.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 8-3, αλλά ο Εθνικός μάζεψε τη διαφορά γρήγορα (9-9) και προηγήθηκε 11-12, αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί και προηγήθηκε με 16-12, διατηρώντας μια διαφορά 2-3 πόντων ως το τέλος.

Στο β’ σετ ο Τερζής πέρασε στη θέση του Πέτκοβιτς με τον Εθνικό να έχει σταθερά το προβάδισμα (6-7, 8-11, 11-14) και παρόλο που ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 15-15, ξέφυγε ξανά με 16-19 και 18-22. Εκεί όμως τα λάθη των φιλοξενούμενων έφεραν το 23-22 για τον ΠΑΟΚ που πήρε τελικά το σετ με άσο του Τακουρίδη.

Εκεί πολλοί πίστεψαν ότι το ματς κρίθηκε με τον ΠΑΟΚ να καταφέρνει μάλιστα μετά το β’ τεχνικό τάιμ άουτ να ξεφεύγει με 21-18, 23-20 και να φτάνει σε ματς μπολ (24-22), ωστόσο ο Εθνικός με σερί -4 πήρε το σετ και μείωσε σε 2-1.

Ο Δικέφαλος ξεκίνησε καλύτερα στο δ’ σετ (11-7) και έφτασε στο +6 (19-13), αλλά και πάλι οι Θρακιώτες δεν το έβαλαν κάτω και το 22-17 έγινε 22-22 (με τρία συνεχόμενα λάθη) για να έχουν δύο χαμένα σετ μπολ (23-24, 24-25). Ο Σμαραγδης έφερε το πρώτο ματς μπολ για τον ΠΑΟΚ (26-25) και στο 27-26 ο Νταντε τελείωσε την επίθεση δίνοντας την πρόκριση στον ΠΑΟΚ.

Διαιτητές: Βασιλειάδης – Δεληκωστίδης

1ο σετ: 8-3, 16-12, 21-18, 25-22
2ο σετ: 7-8, 15-16, 18-21, 25-23
3ο σετ: 8-7, 15-16, 21-18, 24-26
4ο σετ: 8-5, 16-12, 21-16, 28-26

Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 59 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 2 άσσους, 62 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-22, 25-23, 24-26, 28-26)

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς, Στάροβιτς 26 (23/40 επ, 3 μπλοκ), Σωτηρίου 11 (7/23 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 55% υπ -25% άριστες), Σμαραγδής 3 (2/6 επ, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 10 (5/8 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ντάντε 13 (13/25 επ, 55% υπ – 45% άριστες)/ Γκαράς (λ, 65% υπ 38% άριστες), Παντακίδης 2 (2/7 επ), Τερζής 4 (3/4 επ, 1 άσσος), Σακόγλου 2 (2/7 επ), Σαφράνοβιτς 3 (2/9 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ - 33% άριστες)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Λεάλ 20 (20/40 επ, 47% υπ -39% άριστες), Βανέγκας 16 (16/33 επ, 52% υπ - 28% άριστες), Χαριτωνίδης 5 (4/5 επ, 1 άσσος), Στίγγας 10 (5/14 π, 5 μπλοκ), Παλέντζας 12 (11/32 επ, 1 μπλοκ), Τσέλιος 8 (6/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 55% υπ - 41% άριστες), Μούχλιας, Καβαρατζής, Βλαχόπουλος, Χαραλαμπίδης

Θυμηθείτε το live της αναμέτρησης:

H αρχική σύνθεση του ΠΑΟΚ: Πέτκοβιτς, Στάροβιτς, Σωτηρίου, Σμαραγδής, Τακουρίδης, Ντάντε, Γκαράς