Επιστροφή στις νίκες

Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΟΚ που κέρδισε τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης με 3-0 για  την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι έγινε στο κλειστό της Πολίχνης, μιας και στην Πυλαία ετοιμάζεται να παρουσιαστεί στις επόμενες 5 μέρες  μια καλλιτεχνική εκδήλωση και ο αγωνιστικός χώρος θύμιζε "πολικό τοπίο".

Η ομάδα του Γιάννη Μέλκα παίζοντας δυνατή άμυνα κατάφερε να κερδίσει εύκολα τα 2 πρώτα σετ και να βρεθεί έτσι σε πλεονεκτική θέση απέναντι στους ακρίτες που είχαν και μια σημαντική απουσία σήμερα, αυτήν του Κροάτη διαγώνιου Ιβάν Ράιτς.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στο τρίτο σετ, αλλά τελικά έφτγαν από την πόλη με μια καθαρή ήττα στις αποσκευές τους...

Aυτή ήταν η έβδομη φετινή νίκη του ΠΑΟΚ στο πρωτ΄λαθλημα σε εννιά παιχνίδια και πλεον είναι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα περιμένοντας το αποτέλεσμα του αγώνα Ηρακλή - βάζελου που αγώνίζονται την Πέμπτη στην Αθήνα

Τα σετ: 25-15, 25-19, 25-23.

ΠΑΟΚ: Παντακίδης 8 (6/9 επ., 2 μπλοκ), Γουίντερ 2, Μπόγιτς 22 (15/22 επ., 5 μπλοκ, 67% υπ. - 42% άριστες), Καραγιάννης 7 (5/11 επ., 2 μπλοκ), Στέινμπεργκ 10 (8/16 επ.), Λινς 8 (7/10 επ. 78% υπ. - 78% άριστες), Δημητρακόπουλος -λ 52% υπ. - 36% άριστες.

Εθνικός: Αλ Ναμπχάν 12 (9/23 επ., 3 άσοι), Κουμεντάκης 8 (5/18 επ., 2 μπλοκ, 59% υπ. - 38% άριστες), Σιδηρόπουλος 1, Γραμματικάκης 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Τέσιτς 11 (8/10 επ.), Δαλακούρας Α. 1 (1/1 επ., 20% υπ. - 0% άριστες), Κωνσταντινίδης -λ 57% υπ. - 43% άριστες) / Δαλακούρας Κ., Γεωργιάδης, Κίτσιος Κ. 6 (6/13 επ.).