Άνετη επικράτηση ...

Ένας  πολύ δυνατός ΠΑΟΚ πήρε σβάρνα το ...ερπετό, στο κλειστό της Πυλαίας (3-0 σετ)
Ένας πολύ δυνατός ΠΑΟΚ πήρε σβάρνα το ...ερπετό, στο κλειστό της Πυλαίας (3-0 σετ). Η ομάδα του Γιάννη Μέλκα, παροτρυνόμενη από αρκετούς φίλους της -πάνω από 1.500- που βρέθηκαν σήμερα στην Paok Sports Arena ανταποκρινόμενοι στο κάλεσμα που απηύθυναν παίκτες και προπονητής τις προηγούμενες μέρες, έδειξε από την αρχή τα δόντια της και επικράτησε σχετικά άνετα του αρη  με 3-0 σετ.

Τα σετ του παιχνιδιού: 25-21, 25-22 και 25-23

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο σετ έφτασε να προηγείται μάλιστα με 6-0 αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι την αναστατωση που προκλήθηκε από τις απειλές των διαιτητών να διακόψουν το ματς κατάφεραν να ισοφαρίσουν 15-15 και αργότερα  18-18. Κάπου εκεί οι παίκτες μας πήραν και πάλι μπροστά φτλανοντας στο τελικό 25-21 με πολύ καλές προπσάθειες σε άμυνα και επίθεση.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκειά του, πέρασε μπροστά μόλις στο 18-17, ακολούθησε μάχη πόντο πόντο για να φτάσουμε τελικά στο 25-22 με τον Λινς να καθαρίζει τις τελευταίες  μάχες στο φιλέ για την ομάδα μας και να δίνει το 2ο σετ στο "Δικέφαλο". Χαρακτηριστικό αυτού του κομματιού του αγώνα  τα αρκετά λανθασμένα σέρβις των παικτών μας που είτε κατέληγαν άουτ είτε στο φιλέ, κρατώντας έτσι τον "μουρμουρη" στο παιχνίδι.

Στο τελευταίο σετ η εικόνα δεν άλλαξε, οι δύο ομάδες είχαν επαφή στο σκορ αλλά ο ΠΑΟΚ αυτή τη φορά κρατούσε την πρωτοπορία με τον άρη να φέρνει το ματς προσωρινά στα ίσα λίγο πριν τη λήξη του σετ (21-21).

Εκεί οι παίκτες του Μέλκα με τη συμπαράσταση του κόσμου και δείχνοντας θέληση και αποφασιστικότητα κυριάρχησαν πάνω στο φιλέ, φτάνοντας σε μια δίκαιη και καθαρή νίκη με 3-0. Μια νίκη που τους κράτησε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 11 βαθμούς...

ΠΑΟΚ: Παντακίδης 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Γουίντερ 4, Μπόγιτς 11 (9/21 επ., 2 μπλοκ, 69% υπ. - 62% άριστες), Καραγιάννης 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Στέινμπεργκ 10 (9/16 επ., 1 μπλοκ), Λινς 17 (14/25 επ., 2 μπλοκ, 72% υπ. - 67% άριστες), Δημητρακόπουλος -λ 78% υπ. - 61% άριστες / Πλίκας.

αρης: Τερζής 1, Ριζόπουλος 5 (5/13 επ., 85% υπ. - 77% άριστες), Ρουμελιώτης 20 (18/40 επ., 1 μπλοκ ), Τακουρίδης 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ), Κιόσης 9 (5/10 επ., 2 μπλοκ, 2 άσοι), Σαρικεΐσογλου 11 (9/20 επ., 2 μπλοκ, 61% υπ. - 55% άριστες), Σάμαρτζιτς -λ 88% υπ. - 75% άριστες) / Τζελάτης, Δημητριάδης 1.