Συγκλονιστικός ΠΑΟΚ στο Ποσειδώνιο!

Για την 22η αγωνιστική της Α1 του πόλο, ο ΠΑΟΚ κέρδισε στο Ποσεδώνιο το Παλαιό Φάληρο με 8-7 σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι...

Ο Δικέφαλος πραγματοποίησε μία πολύ καλή εμφάνιση στην πισίνα, πήρε το σημαντικό νικηφόρο αποτέλεσμα που ήθελε, ολοκληρώνοντας μία πολύ δύσκολη σεζόν για αυτόν.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε για ακόμα φορά χωρίς τον βασικό του τερματοφύλακα, Κώστα Γαλανίδη.

Πλέον άπαντες στο τμήμα "καλούνται" να ηρεμήσουν, να ξεκουραστούν και να αρχίσουν τα σχέδια για την επόμενη περίοδο.

Για την ιστορία στο πρώτο οκτάλεπτο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά ισορροπημένα το παιχνίδι (2-2), ενώ ανάλογος ήταν ο ρυθμός και στην δεύτερη περίοδο, με τον Δικέφαλο να βρίσκει απαντήσεις στις πολλές εναλλαγές του σκορ και το ημίχρονο να κλείνει με 4-4.

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο τρίτο οκτάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι τα άτυχα τελειώματα από πλεονεκτικές θέσεις των παικτών μας, κατάφεραν να αποκτήσουν προβάδισμα 2 τερμάτων (4-6). Ο ΠΑΟΚ όμως δεν άργησε να απαντήσει και με δύο προσωπικά γκολ του Ζάτοβιτς στο τελευταίο λεπτό του τρίτου οκταλέπτου, έστειλε το παιχνίδι στο 6-6 με τη λήξη του.

Το τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο ξεκίνησε με την αποβολή του Team Manager του Δικεφάλου Τάσου Πετρίδη, ο οποίος διαμαρτυρήθηκε σε αμφισβητούμενο πέναλτι το οποίο όμως απέκρουσε ο νεαρός τερματοφύλακας του Δικεφάλου Ξενοφών Σιορδίλης, ενώ στην εξέλιξη της φάσης για πρώτη φορά έδωσε το προβάδισμα στο Δικέφαλο ο Νίκος Τσολακούδης, κάνοντας το 7-6.

Τελικά, παρά την προσωρινή ισοφάριση του ΑΟΠ Φαλήρου, ήταν ο Ζάτοβιτς αυτός, ο οποίος έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή, γράφοντας 32'' πριν τη λήξη το τελικό 8-7, ο οποίος ήταν και ο MVP του αγώνα με 4 γκολ.

Τα εύσημα και στον νεαρό τερματοφύλακα Σιορδίλη, ο οποίος στο τελευταίο οκτάλεπτο συνέβαλε τα μέγιστα με τις αποκρούσεις του στην σημερινή πολύ σημαντική νίκη.

Αναλυτικά τα οκτάλεπτα: 2-2, 2-2, 2-2, 2-1

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ ΜΟRRIS (Πάνος Βέργος): Σαρησάββας 1, Ζάτοβιτς 4, Προσινικλής Ν., Κουλούρης, Τσολακούδης 1, Μουρατίδης, Παυλίδης, Προσινικλής Π., Τίγκας 2, Τομάσεβιτς, Σιορδίλης, Τάτσης, Νάνος, Στάθης, Κεχαλάρης

..............................................................